pit-11Echipa ce a bătut-o pe Pâncota în urmă cu o săptămână la Oradea, a pierdut la scor în fața UTA-ei. Chiar dacă au deschis scorul pe o contră, prin Balea, Luceafărul a căzut de patru ori la șarjele ofensive ale „alb-roșiilor”.
Până la deschiderea tabelei, în minutul 34, Hlistei, Szekely și Silaghi au ratat ocazii cât roata carului. Cel care a egalat situația pe tabelă și a stabilit scorul pauzei a fost Cătălin Hlistei. Talentul mijlocaș a pus capul la centrarea perfectă a lui Strătilă.
Partea secundă a debutat o ocazie imensă a lui Cotoc, după ce Goia a respins cu greu lovitura liberă a lui Burlă. Lucrurile au intrat în normal în minutul 53. Szekely a primit mingea la 17 metri, de unde a trimis direct în vinclu: 2-1 (min. 53). Agiurgioaie a mai avut o zvâcnire în dreptul vizitatorilor, șutând puțin peste vinclu din careu, după care arădenii s-au desprins în câștigători. În minutul 81, Tudor a centrat în careu, iar Piț a trimis pe spate, cu capul, imparabil. După alte două minute, Copil s-a prezentat la punctul cu var și a fixat tabela la 4-1.
UTA: Bodea – Voicu (80 Szekely), Botiș, Filaret (46 Cotoc), Burlă (70 Filaret) – Strătilă (75 Vlad), Chindriș (70 Tudor), Tudor (46 Copil), Hlistei (46 Piț) – Szekely (70 Szekely), Silaghi (46 Rus).
Luceafărul: Goia – Tătar, Popa, Ciuciu, Tegzeș – Balea, Pașca, Jude, Sfîrlea – Nichita, Modan. Au mai jucat: Agiurgioaie, O. Ghilea.
Arbitru: Alexandru Ilea