Convocări preliminare pentru barajul cu Islanda și partidele cu Norvegia și Austria

0
217

Selecționerul Mirel Rădoi a anunțat, vineri, 18 septembrie, convocările preliminare ale jucătorilor care evoluează în străinătate.
Lista cuprinde 26 de tricolori care s-ar putea regăsi în lotul final, cel care va conține și numele jucătorilor din campionatul intern și care va fi anunțat ulterior.
România a debutat în Liga Națiunilor la începutul lunii, disputând două jocuri, 1-1 cu Irlanda de Nord, acasă, și 3-2 în Austria. Luna viitoare, tricolorii vor juca alte două partide din această competiție, pe 11 octombrie în Norvegia și pe 14 octombrie, acasă, contra Austriei.
Dar mai înainte, pe 8 octombrie, naționala pregătită de Mirel Rădoi va evolua în semifinala play-off-ului EURO, în Islanda.
Toate cele trei partide programate în luna octombrie vor fi transmise în direct de PRO TV și Radio România Actualități.
Portari: Ciprian Tătărușanu (AC Milan/Italia, 69/0), Florin Niță (Sparta Praga/Cehia, 2/0), Ionuț Radu (Inter/Italia, 0/0), Silviu Lung (Kayserispor/Turcia, 3/0);
Fundași: Romario Benzar (Lecce/Italia, 19/0), Vasile Mogoș (Cremonese/Italia, 1/0), Bogdan Țîru (Jagiellonia/Polonia, 2/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa/Rusia, 11/0), Dragoș Grigore (Ludogorets/Bulgaria, 38/1), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia, 19/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo/Italia, 59/0), Cornel Râpă (KS Cracovia/Polonia, 5/0), Cristi Ganea (Aris Salonic/Grecia, 2/0), Adrian Rus (Fehervar/ Ungaria, 5/0);
Mijlocași: Sergiu Hanca (KS Cracovia/Polonia, 5/0), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 21/1), Alexandru Crețu (NK Maribor/Slovenia, 2/0), Dorin Rotariu (FC Astana/Kazahstan, 10/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 39/10), Ianis Hagi (Rangers FC/Scoția, 11/0), Alexandru Mitriță (New York City FC/SUA, 11/2), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 39/5), Alexandru Băluță (Akademia Puskas/ Ungaria, 5/1), Erik Bicfalvi (FC Ural/Rusia);
Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets/Bulgaria, 37/13), George Pușcaș (Reading/Anglia, 16/7).
Programul complet din Liga Națiunilor:
Vineri, 4 septembrie: Norvegia – Austria 1-2 (Haaland 67’ / Gregoritsch 36’, Sabitzer 55’-pen.), România – Irlanda de Nord 1-1 (Puşcaş 26’ / Whyte 87’)
Luni, 7 septembrie: Austria – România 2-3 (Baumgartner 18’, Onisiwo 82’ / Alibec 4’, Grigore 52’, Maxim 71’), Irlanda de Nord – Norvegia 1-5 (McNair 7’ / Elyounoussi 3’, Haaland 8’, 59’, Sørloth 20’, 48’)
Duminică, 11 octombrie: Norvegia – România (19:00), Irlanda de Nord – Austria (21:45)
Miercuri, 14 octombrie: Norvegia – Irlanda de Nord, România – Austria (21:45)
Duminică, 15 noiembrie: Austria – Irlanda de Nord, România – Norvegia (21:45)
Miercuri, 18 noiembrie: Irlanda de Nord – România, Austria – Norvegia (21:45)
ROMÂNIA 2 1 1 0 4-3 4
Austria 2 1 0 1 4-4 3
Norvegia 2 1 0 1 6-3 3
Irlanda de Nord 2 0 1 1 2-6 1
 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.