copil238 de minute, respectiv 34 de minute au durat primele seturi ale disputei dintre Marius Copil şi Pablo Andujar, în meciul contând pentru turul inaugural al Australian Open. De fiecare dată, arădeanul, mai slab cotat în ierarhia ATP, s-a impus cu        6-2. A avut 5-3 în setul 3, dar spaniolul, locul 40 mondial, a egalat şi părea că reintră în joc. Dar Copil a forţat pentru un succes imens, pentru prima sa victorie pe tabloul principal al unui turneu de Mare Şlem din carieră.
În turul doi, Copil îl va întâlni pe elveţianul Stan Wawrinka, numărul 4 mondial şi deţinătorul titlului, care a trecut în runda inaugurală de turcul Marsel Ilhan, scor 6-1, 6-4, 6-2.
Marius Copil şi Stan Wawrinka
s-au mai întâlnit o singură dată până acum, în 2013, în primul tur la Mastersul 1000 de la Madrid, când elveţianul s-a impus, scor 6-4, 6-4.