utatg3Fiindcă s-a adunat în ceasul al 12-lea, „Bătrâna Doamnă” părea victimă sigură în primele runde ale ligii secunde, însă rea­litatea din teren a fost alta. Arădenii au evoluat bine atât la Oradea, cât mai ales acasă, cu ASA Târgu Mureș și doar arbitrii și ceasul rău i-a privat de rezultate importante. În mod normal, „alb-roșii” ar fi trebuit să adune cel puțin 4 puncte, dacă nu chiar 6,  așa că frustrarea e mare în Calea Aurel Vlaicu. După cum spuneam, UTA chiar a arătat bine în fața mult lăudatei trupe a lui Iordănescu jr. În special în partea a doua, când au și marcat, gazdele au fost foarte ordonate tactic, determinate și chiar și mai proaspete din punct de vedere fizic decât adversarii. Pe lângă golul de autor al lui Sălăjan au fost destule oportunități la buturile lui Caparco, dar tabela nu s-a modificat. Prin urmare, arbitrul de centru și-a putut face numărul în ultimul minut al prelungirilor când a dictat o lovitură de la 11 metri de tot râsul.
Trică a optat în sfârșit pentru un prim „unsprezece” utist fără prea multe improvizații pe posturi. Astfel, a debuat în „alb-roșu” și fundașul central Ardelean, iar Neagu a trecut pe stânga. Marcu a evoluat din nou „închizător”, iar Apostu a apărut în postură de unic vârf. Iordănescu a optat pentru Heil în locul suspendatului Vîrtic în centrul defensivei, iar Buhăescu l-a înlocuit în atac pe accidentatul Crețu
Gazdele au început mai bine și au pus presiune pe buturile adverse. Caparco a reținut șutul-centrare al lui Marcu, pentru ca apoi să scape mingea la execuția lui Firțulescu, însă fundașii din fața sa au rezolvat situația. Mureșenii au echilibrat ostilitățile după 10 minute de joc și Bumba i-a pus primele probleme lui Horvath cu un șut de la 17 metri. Szilagy trage și el la colțul lung după ce l-a depășit pe Zanardini, dar mingea a ocolit de puțin bara. În minutul 36, același căpitan al „roș-albaștrilor” a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, iar balonul s-a dus la o palmă de colțul scurt. Ocaziile finalului de repriză i-au aparținut lui Cioinac. Mijlocașul mureșenilor a șters mai întâi mingea cu capul și a trimis-o puțin pe lângă, iar apoi a șutat-o din voleu alături. În primele 45 de minute, echipele și-au împărțit perioadele de dominare, însă oportunitățile mai mari le-au avut elevii lui Iordănescu.
UTA a început din nou mai bine și a avut câteva șarje ofensive. Firțulescu a centrat de pe stânga, Apostu i-a stricat mingea lui Bîrză venită din spate, iar același Bîrză a finalizat cu o reluare mult peste poartă o acțiune în viteză purtată în doi cu Apostu.  Vârful arădenilor i-a dat ceva emoții lui Caparco cu un șut puternic de la 35 de metri, în timp ce vizitatorii au insistat doar cu centrări în careu ce nu   le-au mai pus probleme „alb-roșiilor”. Trică a mutat cu Alex Sălăjan și acesta i-a răsplătit încrederea. În minutul 77, tânărul atacant a câștigat un duel fizic la limita regulamentului cu Patriche, a pătruns pe stânga, l-a driblat și pe Caparco și din unghi a marcat cu stângul, mingea atingând și bara la colțul lung: 1-0. Mureșenii nu au avut replică și pentru că gazdele s-au apărat ordonat și s-au agățat de fiecare balon, iar pe contraatac se putea face 2-0. Mai întâi, Monac a tras cu stângul de la marginea careului puțin pe lângă, pentru ca apoi nouarul UTA-ei să centreze de pe dreapta, iar Sălăjan să trimită de pe colțul scurt doar în plasa        laterală.
În ciuda celor 4 minute de prelungire, totul părea să se îndrepte spre un succes meritat al arădenilor, însă arbitrul întâlnirii a avut grijă să strice totul. Exact la ultima fază, Bumba a pătruns în careu printre doi utiști, Moreno i-a apărut în cale, prilej perfect pentru a se arunca în careu. Balaci a arătat punctul cu var spre uluirea amfitrionilor și bucuria excesivă a lui Caparco. Italianul a ieșit dintre buturi, a luat mingea pentru a grăbi executarea penalty-ului, dar a fost eliminat de pe teren. Până la urmă, tot Bumba avea să tragă cu sete pe sub Horvath și să stabilească scorul final: 1-1. Dezamăgire și furie mare în tabăra „Bătrânei Doamne”, arbitrii fiind inamicii publici la ieșirea de pe teren.
UTA: Horvath – Zanardini, Țabără, Ardelean, G. Neagu – Popescu, Marcu – Monac, Bîrză (min. 82 – Surugiu), Firțulescu (min. 90+3 – Moreno) – Apostu (min. 64 – Sălăjan). Antrenor: Eugen Trică
ASA: Caparco – Homei, Patriche, Heil, Szilagyi – Cioinac (min. 64 – A. Roman), Onicaș (min. 54 – Hanca) – Bumba, Al. Dan, Buhuşi – Buhăescu (min. 80 – Salem). Antrenor: Edi Iordănescu
Arbitri: Marian Balaci (Turnu Severin) – Iulius Timar și Ovidiu Timar (Marghita – Bihor). Rezervă: Marius Omuț (Oradea)
Cartonașe galbene: Neagu – min. 59, Apostu – min. 86 / Cioinac – min. 7, Szilagy – min. 22, Onicaș – min. 33, Caparco – min. 64 și 90+4, Dan – min. 83
Cartonaș roșu: Caparco (ASA Tg. Mureș) – min. 90+4
Observator FRF: Iulian Spătaru (Timișoara) și Cristinel Ristache (Reșița)