Crișul Chișineu-Criș a câștigat ultimul derby arădean al sezonului în Liga a III-a și a răzbunat eșecul din tur, de la Cermei. Meciul a avut două reprize distincte, prima aparținând clar gazdelor, iar cea de-a doua, „sămădăilor”.
Până la urmă, reușita lui Capătă (min. 71) nu a fost de ajuns să anuleze golurile lui Bo­zian (min. 3) și Ciornei (min. 15) din primul sfert de oră și punctele rămân pe malul Crișului Alb. „La pauză trebuia să avem 3, 4-0 și să închidem devreme jocul. Am avut ocazii rarisime, dar lipsa de concentrare ne putea costa la final. Era normal ca în a doua repriză ei să pună puțină presiune, căci la 2-0 nu mai aveau ce pierde. Dar, pe contraatac am fost periculoși, puteam încheia fără emoții acest meci. Era păcat să nu câștigăm azi, la cât de bine am jucat în special în prima repriză. De golul făcut cadou nici nu mai vorbesc, dar se întâmplă, importante rămân cele trei puncte. Puncte meritate, fără doar și poate. Le mulțumim și suporterilor noștri pentru susținerea arătată și astăzi, atât lor, cât și tuturor iubitorilor fotbalului arădean le dorim Paște Fericit!”, a declarat Adrian Abrudean la finalul partidei cu cermeianii.
Suspendat după evenimentele din finalul disputei cu Dumbrăvița, „Știli” a încercat să-și conducă echipa de după gard, mai în față, în spațiul tehnic, agitându-se „secundul” Remus Lung. Dar și din afara terenului s-a văzut cât de mult a schimbat situația intrarea lui Ovidiu Vezan. „Este un jucător important, a schimbat total fața jocului și a echipei sale când a intrat pe teren. Mi-ar place să lucrez cu un astfel de fotbalist de mijlocul terenului, cu execuții excelente, care
ne-a cam pus probleme de unul singur. Însă, sunt mândru mai ales de băieții mei astăzi, de implicarea lor, de efortul depus. Victoria ne dă liniștea necesară pentru a ne pregăti de finalul de campionat. Mă mai bucur că am reușit să le dau minute și lui Modan și Ianc, sper să joace și mai mult pe acest final de campionat. În schimb, Matei s-a antrenat ușor doar ieri, un atacant trebuie să fie măcar la 80% din posibilitățile sale pentru a-și ajuta echipa”, a adăugat „Știli”.
Radu Anca nu dorește să mai vorbească până la finalul stagiunii, concluziile derby-ului de la Chișineu Criș fiind trase de președintele clubului. „Parcă ne-am pierdut busola de vreo trei-patru etape încoace, nu mai avem aceeași încredere în posibilitățile noastre, iar fotbalul nu te iartă. Dar, chiar și așa, după jocul din repriza a doua nu meritam să pierdem astăzi. Nu e frumos să vorbești despre altă echipă, dar s-a văzut că ei au căzut fizic. Nu ne așteptam și la un astfel de arbitraj cunoscându-l pe Dragoș Lunca. Numai eu am numărat trei contacte identice, judecate cu fault pentru ei, iar la noi a lăsat jocul să continue. Apoi, ambele echipe am făcut patru schimbări și s-au dat doar trei minute de prelungire. În meciul de azi ne-au dat peste cap și absențele, cel puțin când a intrat Vezan pe teren, dar și ceilalți, s-a văzut creșterea din jocul nostru. Mergem mai departe, încercăm să le batem pe Lugoj și Hunedoara în etapele ce urmează și să rămânem în obiectiv, locurile 1-5”, a punctat Petre Bulza, care a urmărit partida de la Criș din balconul vestiarului destinat oaspeților, alături de Ioan Vesa, primarul Cermeiului și Sandu Leahu, unul dintre finanțatorii echipei.
Ambele formații întâlnesc formații din zona retrogradabilă runda viitoare, Cermeiul, acasă, pe Lugoj, iar Crișul merge la Deva.

Liga a III-a (seria a IV-a), etapa a 25-a

FC Avrig – CNS Cetate Deva 4-2
CSM Şcolar Reşiţa – CSC Ghiroda şi
Giarmata Vii 4-3
Metalurgistul Cugir – Naţional Sebiş 2-2
Vitinha (14), Cîrstean (69) / Vereș (33), Szekely (39)
Unirea Alba Iulia – CS Ocna Mureş 2-0
Millenium Giarmata – Şoimii Lipova 2-3
Rosenblum (54), Popan (62) / Trabalka (18), Istrate (24, 31)

16. Ocna Mureş 25 2 2 21 22-77 8

Etapa viitoare (3-4 mai): Deva – Crișul, Dumbrăvița – Giarmata, Lipova – U. Alba Iulia, Sebiș – Reșița, Ghiroda și Giarmata Vii – Avrig, Cermei – Lugoj, Galda – Hunedoara, Ocna Mureș – Cugir.