icimtargUniv. Goldiş ICIM şi CSM Târgo­vişte au oferit aseară un prim meci dramatic, într-o finală a Ligii Naţionale de baschet care se joacă după sistemul „cel mai bun din 5 jocuri”. O Polivalentă aproape plină aştepta cu nerăbdare primul pas spre al 10-lea titlu, dar echipa din Cetatea Chindiei a surprins şi a dat lovitura. Problemele cu tabela şi incidentele din spatele băncii Târgoviştei, cu forţele de ordine intervenind între suporterii arădeni, anunţau o seară agitată. De remarcat prezenţa în echipele de start doar a unei românce, Moni Brosovszky, celelalte 9 fiind americance, semn că baschetul românesc e la pământ şi nu mai produce nimic.
Târgovişte a făcut legea în prima parte
Prima parte a meciului a aparţinut în totalitate oaspetelor, care au făcut legea pe parchetul Polivalentei. Echipa arădeană a rămas în meci doar datorită americancelor Cosby şi mai ales Williams, în timp ce Târgovişte a excelat pe mâna trioului Givens – Stoenescu – Smith. Apatice şi lipsite de orizont pe faza de atac, unde Rhoads şi Brosovszky au rămas datoare, „galben-albastrele” au păcătuit mult în apărare, exact punctul forte de până acum. După un prim sfert în care ICIM a alergat mereu după egalare şi încheiat totuşi decent, 19-15 pentru CSM, sfertul doi a fost o demonstraţie de forţă a trupei lui Fleşeriu, care s-a distanţat la 10 puncte în minutul 14, scor 30-20 şi apoi la un incredibil 42-28 cinci minute mai târziu.
ICIM a revenit când doar ea mai credea…
Nici măcar timeout-urile lui Araujo nu au adus trezirea la ICIM, care s-a bazat surprinzător de puţin în prima parte pe Coker, mult sub aşteptări de când a venit la Arad. La pauza mare, târgoviştencele aveau un avans liniştitor, 44-32 şi deja le surâdea prima victorie din finală. Sfertul trei a început la fel de bine pentru Givens şi colegele sale, care s-au desprins la 53-38 şi apoi la 56-40 în minutul 26, rezultat probabil la care nici cei mai optimişti fani arădeni nu mai sperau la victorie. Exact în acel moment s-a trezit echipa favorită, iar CSM Târgovişte a început să se întreacă în prostii.
Răsturnare uriaşă de situaţie, cu Williams pe post de „killer”
Arădencele au reintrat încet dar sigur în meci pe mâna „liberelor”, cea care a dat semnalul revenirii fiind Engelman, în timp ce Broomfield a pedepsit pe finalul sfertului apărarea visătoare a oaspetelor, care au făcut din nou greşeala din finala de anul trecut, când s-au crezut învingătoare cu mult înaintea finalului. După 30 de minute era deja 64-60 pentru Târgovişte, iar meciul era relansat! Givens şi Smith, cu câte două puncte, au distanţat din nou CSM-ul în debutul ultimului sfert, 69-60, dar thriller-ul dramatic era doar în „faşă”. Cu opt puncte la rând, extraordinara Williams apropia Aradul la doar trei puncte în minutul 38, scor 74-71 şi ultimele 120 secunde se anunţau nerecomandate cardiacilor.
La 3 secunde de fericire: Smith şi-a desăvârşit seara perfectă cu coşul victoriei
Aşa a şi fost, Cosby aducând Aradul, de la linia „liberelor”, pentru prima oară în avantaj, 77-76 cu 15 secunde înainte de final. Se părea că asistăm din nou la o revenire uriaşă a campioanei en-titre, dar Stoenescu a luat pe cont propriu o acţiune şi i-a pus mingea în mâini celeilalte jucătoare de top a serii, Smith, care nu avea cum să rateze singură cu coşul, 77-78 (15-19, 17-25, 28-20, 17-14) scor final. În cele 3 secunde rămase, ICIM a încercat imposibilul, dar norocul nu le-a mai surâs arădencelor.
Astăzi se poate restabili egalitatea: se joacă de la ora 19
Williams 24 de puncte şi 13 recuperări, Cosby 15 (2×3), Engelman 15 (1×3), Rhoads 12, Broomfield 8, Brosovszky 3, Coker şi Crăciun au evoluat pentru Arad, în timp ce Târgovişte a răspuns cu: Smith 25, Givens 19 (1×3), Sanford 10, Stoenescu 9 (2×3), Poole 7 (1×3), Jones 3 (1×3), Huţanu 3 (1×3) şi Green 2. Bucurie mare în tabăra Târgoviştei, care ia o opţiune importantă la titlu şi are acum prima şansă la aur. Până acolo mai e însă drum lung, iar astăzi, de la ora 19 (direct Digi Sport 3), tot în Polivalenta arădeană, se joacă meciul doi al finalei campionatului, unul pe care Univ.Goldiş ICIM este obligată să îl câştige. Asta dacă mai vrea să spere la titlu.