După trei eşecuri scurte Univ Goldiş ICIM Arad a dat speranţe suporterilor într-o primă victorie stagională. Cu „Didy” Moraru în mână în primele 10 minute, dar şi cu Karakasevic sau Stroman greu de stăvilit, arădencele au încheiat în avantaj sfertul de debut cu un avans bun. A urmat însă o cădere greu de explicat, moldovencele cu Galdeira şi Adams reuşind să strângă rezultatul la pauza mare.
Echilibrul a continuat enervant de rău în sfertul 3, înaintea unor ultime 10 minute decisive. Din păcate, au fost decisive pentru echipa oaspete, care a avut în Galdiera o jucătoare valoroasă, aflată şi în zi de graţie. A fost un ultim sfert pe care moldovencele l-au dedicat aruncărilor de 3 puncte, reuşite una după alta şi finalul a găsit o echipă a Aradului în genunchi, căutându-şi un orizont ce pare pierdut. Şi vine meciul cu echipa campioană…
Formații și marcatoare:
Arad: Stroman 15, Moraru 10 (3×3), Hadzovic 9 (1×3), McGuire 8 (2×3), Pasic 7, Nagy 6, Karakasevic 5 (1×3). Au mai jucat: Demeter, Mercea
Iaşi: Galdeira 26 (5×3), Adams 13 (1×3), Mosley 12 (1×3), Aursulesei 8 (2×3), Johnson 7 (1×3), Dănălache 3 (1×3), Simmons 2. A mai jucat: Măgurean