ciclismPeste 500 de persoane de toate vârstele au participat, sâmbătă, la cea de a patra ediție a Cupei Aradului la ciclism, care a cuprins mai multe probe, una dintre ele desfăşurându-se pe ploaie.

Cei înscriși în competiție au concurat la 6 probe, care au avut loc în centrul Aradului.

Şi în acest an, concurenţii au primit cipuri, pentru o cronometrare corectă a timpilor obținuți în curse.

Prima probă a fost „Family“, la care au participat copii cu vârste între 3 şi 7 ani, însoţiţi de părinți.

La finalul cursei au fost premiate patru familii, pe primul rând aflându-se familia Bărnuţiu care a avut în componenţă cel mai tânăr participant (10 luni), care a câştigat o bicicletă.

Familia Copca, clasată pe locul al doilea,  a câştigat un voucher pentru cumpărături, în valoare de 300 de lei, la un magazin cash&carry din oraş. Pe locul al treilea s-au clasat două familii, Ştir şi Kiss, care au câştigat voucere la un magazine de biciclete din oraş.

Următoarea probă la Cupa Aradului la Ciclism a fost cea destinată copiilor cu vârste între 7 și 10 ani. La această probă concurenţii au avut de parcurs o distanţă de 3,5 km.

Competiția a continuat cu proba în care au fost înscriși copiii cu vârste între 10 și 14 ani. Aceștia au avut de parcurs 5,3 kilometri.

Câștigătorii au primit câte o bicicletă (locurile 1), câte o cască (locurile 2) şi câte un bidon pentru apă (locurile 3).

După etapa dedicată copiilor, la start s-au aliniat concurenții la categoria Open, care au parcurs 8,85 kilometri.

Ultimele probe la Cupa Aradului la ciclism au fost Mountain Bike profi, unde concurenții parcurs o distanţă de 17,7 km, şi cursiere, care s-a desfășurat pe o distanţă de 21,24 km.

Toţi participanţii au primit la final medalii şi câte o ciocolată, organizatorii asigurând şi câte o sticlă de apă pentru hridratare, după concurs.

Cupa Aradului la Ciclism este organizată de Primăria municipiului Arad în parteneriat cu Asociaţia Sportivă Voinţa, ACS Experiența Multisport și ATM Arad Ciclomania.