Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat în această dimineaţă în sferturile de finală la Jocurile Olimpice! Campioanele europene au învins Egiptul, 3-0, în Tokyo Metropolitan Gymnasium, la primul meci din concurs. Întâlnirea a fost deschisă de meciul de dublu Elizabeta Samara/Daniela Dodean Monteiro – Yousra Helmy/Farah Abdelaziz, care s-a terminat cu victoria jucătoarelor noastre, scor 3-0, în doar 22 de minute. Aşadar, debut pozitiv pentru arădeanca de la CSM, Dodean (locul 105 mondial) bifând la 33 de ani a patra ediţie consecutivă a Jocurilor Olimpice, după Beijing 2008, Londra 2012 și Rio de Janeiro 2016. Ea este dublă campioană europeană atât la dublu, cu Eliza Samara cât şi cu echipa naţională, dar medaliată cu aur continental şi la dublu mixt, alături de soţul său, portughezul Joao Monteiro, prezent şi el la Tokyo. Revenind la disputa cu Egiptul, a urmat un duel spectaculos între Bernadette Szocs și Dina Meshref. Sportiva din Egipt a condus cu 2-0 la seturi, dar Bernadette a recuperat și a luat trei seturi la rând (11-6, 11-7, 11-7). Elizabeta Samara a adus punctul decisiv și a asigurat prezența României în sferturile de finală, după ce a învins-o pe Farah Abdelaziz, cu 3-1, anunță CSM Arad, pe site-ul oficial.

În următoarea fază a competiției, sportivele antrenate de Viorel Filimon vor juca împotriva puternicei reprezentative din Hong Kong, care a învins Brazilia în sferturi, scor 3-1. Este poate cel mai important meci al ultimilor ani pentru această generaţie excelentă, o nouă victorie fiind sinonimă cu continuarea drumului spre mult visata medalie olimpică. Practic, dacă le înving şi pe asiatice, „tricolorele” ar fi la un pas de podiumul olimpic! România – Hong Kong se joacă luni, ora 08:30 (ora României). Fetele noastre au de luat şi o revanşă, după ce la Mondialele din 2018 erau eliminate de Hong Kong, cu 3-0. Vă reamintim că Dodean şi colegele sale s-au antrenat în zilele precedente cu jucătoarele din lotul multiplei campioane olimpice şi mondiale, China, lucru rarisim la acest nivel. România a mai fost reprezentată la Tokyo, în concursul feminin, de Samara şi Szocs, ambele cedând în meciurile din turul 3.