Danemarca a învins Peru, scor 1-0, a egalat Franţa în fruntea Grupei C de la Cupa Mondială din Rusia, dar nu toate veştile sunt bune pentru nordici. Experimentatul mijlocaş Willian Kvist (33 de ani) s-a accidentat în partida contra sud-americanilor şi are şanse mici să mai joace la această ediţie a turneului final.
Trimis de Age Haraide să apere mijlocul terenului, Kvist a căzut rău după un contact cu Jefferson Farfan, a fost schimbat în minutul 36 al primei reprize şi, din câte se pare, suferă de o accidentare mai gravă decât se credea: „Trebuie confirmat, dar, având în vedere simptomele, pare să fie o fractură la coastă. Dacă se confirmă, el nu va putea continua la acest CM şi va trebui să continuăm cu un jucător mai puţin, deoarece nu-l putem înlocui”, a spus Haraide, la confe­rinţa de presă pe care a susţinut-o imediat după finalul meciului.