CSM Satu Mare și FCC ICIM Arad au făcut spectacol în această seară pe malul Someşului, în cadrul rundei cu numărul cinci al returului LBNF la baschet feminin. Comba­tantele au făcut o risipă imensă de efort pentru rezultatul maxim, ce
l-a obținut, în cele din urmă, formația gazdă.
Sătmărencele au avut un start perfect, conducând cu 9-0 după două minute de joc, iar câteva minute mai târziu s-a făcut 15-5, cu Mandache, Solopova şi Green la „butoane”. Aradul avea să fie ţinut în viaţă de Tavic, dar și de o mai mare atenţie în defensivă şi împărţirea sarcinilor în mod egal în atac. Astfel, la pauza mare sătmărencele mai avea doar 3 puncte avans.
Din păcate, acesta s-a mărit chiar dacă în start de sfert trei era 39-38. Din nou fără punct marcat 4 minute, arădencele s-au scufundat și CSM-ul s-a dus la 50-28! Poole a sunat adunarea, şi, ajutată de Coker, a redus din nou diferenţa, până la -7.
Şi a venit un sfert 4 de-a dreptul dramatic. Cu 6 puncte consecutive, Wingate apropie „galben– albastrele” la 59-56. Apoi, Coker cu 4 puncte și Hadzovic a adus ICIM-ul în avantaj: 59-62, când mai erau 5 minute de joc. Arădencele au rezistat eroic prin punctele lui Tavic şi Poole, dar totul s-a rupt în minutul 57,  la „tripla” lui Green, MVP-ul jocului. Scorul devenea 67-66, și începea o sarabandă a erorilor ofensive. Nagy a mai dat o speranţă la 69-68 (minutul 39), însă, rămase fără suflu, fetele lui Bogdan Bulj au cedat și Miller a pus cireaşa pe tort cu un 2+1 de efect.
Eșecul doare, în condițiile în care s-a arătat că se poate și FCC ICIM chiar părea pe val cu 5 minute înainte de final. Dar, până la urmă, s-a pierdut în fața echipei de pe locul 2, cu un buget ce-i lipsește – totuși – ICIM-ului să revină top.
Formații și marcatoare:
CSM Satu Mare: Green 19 (4×4), Solopova 15 (2×3), Miller 13, Mandache 11 (1×3), Harrison 10, Baltic 4. Au mai jucat: Sfîrlea, Lazăr, Uiuiu, Kadar
FCC ICIM Arad: Poole 14 (2×3), Coker 14, Tavic 14 (1×3), Wingate 10, Hadzovic 6, Ferenczi 6, Ciotir 2, Nagy 2. A mai jucat: Mercea