„Bătrâna Doamnă” a făcut cel mai bun joc de când este antrenată de Laurențiu Roșu și a luat trei puncte imense pe terenul uneia dintre formațiile grele ale campionatului. UTA le-a dat o lecție de pragmatism dâmbovițenilor în prima parte, după care au controlat total ostilitățile pentru un succes fără emoții.
Laurențiu Roșu a renunțat la Manea și l-a trimis pe Filaret lângă Gligor în centrul defensivei. În schimb, oaspeții au avut pe teren tot ceea ce au avut mai bun. Semi-ocazia lui Curtuiș a dat iluzia unui început bun pentru arădeni, însă gazdele au fost cele care au avut trei situații importante în primul sfert de oră. Mai întâi, Miron s-a opus șutului de la distanță al lui Martac, apoi Cherchez a tras defectuos din 12 metri și, în fine, Vătavu a executat de puțin pe lângă vinclu o lovitură liberă de la marginea careului. Dar, când a reacționat, UTA a făcut-o prin golul de 0-1. În mi­nutul 19, Burlă a executat un corner de stânga, iar Curtuiuș a trimis cu capul lângă bară, în dreapta lui Meilă. Tot Cherchez a apărut periculos la finalizare pentru dâmbovițeni, însă șutul său din întoarcere a fost parat de Miron. La mijlocul reprizei, Petre și-a făcut un balon la 12 metri, dar finalizarea a fost slabă, pe direcția lui Meilă. Același portar al Chindiei a respins de sub transversală la cornerul bătut de Burlă, dar nu a mai putut face nimic la contra de manual ce a adus golul de 0-2. Tănase a pătruns cu balonul până la marginea careului, i-a pasat inteligent lui Andor și
mijlocașul de bandă a înțepat balonul dintre Ispas și Meilă. UTA avea avantaj avantaj dublă.
Arădenii au început perfect și partea a doua, iar Petre a obținut un penalty în fața lui Vătavu (min. 51), pe care tot el l-a transformat precis. Miron a mai avut o intervenție bună la șutul de la distanță a lui Martac și își ținea echipa în avantaj de trei goluri după o oră de joc. Honciu a ratat și el o mare ocazie cu un șut puțin pe lângă din interiorul careului. A urmat o perioadă moartă, cu joc confuz, întreruptă de șutul frumos al lui Neguț de la 20 de metri scos de lângă bară de Miron. Chrechez nu a fost în zi de șut și a mai finalizat odată pe lângă, același lucru făcându-l și Andor pe o contra, după pasa bună a lui Copil. Ultimele minute au trecut fără evenimente importante, arădenii controlând tactic partida, fără a risca deloc în apărare.
Chindia: Meilă – Pătru, Ispas (67 C. Dinu), Vătavu, Martac – Parghel (65 Nisipeanu), L. Mihai, Honciu, C. Stoica – Cherchez (83 Pencea), Neguţ. Antrenor: Nicu Croitoru
UTA: Miron – Polgar, Gligor, Filaret (55 Manea), Burlă – Strătilă (61 Copil), Chindriș, Tănase, Andor – Curtuiuș, Petre (78 Costin). Antrenor: Laurențiu Roșu
Arbitri: Robert Avram (Pitești) – Iulian Brânză, Ciprian Iovu (ambii Botoșani). Rezervă: Iuliana Demetrescu (Rm. Vâlcea).
Cartonașe galbene: Burlă 15, Strătilă 44, Polgar 47 / Martac 44, Ispas 44
Observatori FR: Ionuț Borcan (Ploiești), Aurel Ionescu (București).