Remiza albă cu Metaloglobus a rămas o amintire urâtă pentru echipa fanion a Aradului, care s-a descătușat în deplasarea de la Clinceni. Chiar dacă nu a făcut o primă parte prea bună, UTA a luat avantaj pe tabelă prin căpitanul Curtuiuș, pentru în partea secundă să fie ceva mai dezinvoltă și să mai puncteze de două ori pentru scorul de neprezentare. Punctele, dar și apetitul ofensiv vin la momentul oportun, înaintea unei săptămâni cu meciuri împotriva a doua contracandidate la promovare, Mioveni și Hermannstadt.
Prima repriză a partidei de lângă Bucureşti a fost modestă, cu o formație arădeană destul de lentă şi previzibilă la construcţie, dovadă că singurele două faze de poartă au venit în urma unor faze fixe. Mai întâi, în minutul 25, Scutaru a şutat puţin alături din 10 metri, în urma unui corner de pe stânga, pentru ca peste alte trei minute arădenii să deschidă scorul. Burlă a executat bine o lovitură liberă de la 30 de metri, uşor lateral dreapta, Curtuiuş a şters mingea cu capul, iar Tătaru a deviat-o în proprie poartă. Fundașul gazdelor se putea revanșa la ultima fază a primei părți, când a reluat de puțin pe lângă, cu capul, la capătul unei faze fixe. La pauză a fost 1-0, însă după un joc nu foarte convingător al „roş-albilor”, care au suferit în special la mijlocul terenului.
Clinceniul a impresionat doar cu numele importante din primul „11”, precum Pulhac, V. Mihalcea sau Constantinescu, pentru că la nivel de joc gazdele au fost apatice şi aproape inofensive, fără să emită pretenţii. În aceste condiţii, UTA şi-a făcut jocul fără probleme, prima ocazie a părții secunde consemnându-se în minutul 65, atunci când mingea expediată din vole de Buleică s-a dus puţin peste poartă. Totuşi, echipa lui Mihalcea şi-a făcut viaţa uşoară şi, în minutul 72, s-a făcut 0-2, Adili marcând cu latul din 6 metri, după două încercări, la o minge centrată de Burlă. Finalul le-a aparţinut tot arădenilor, iar pe un contraatac, Tănase a făcut o cursă frumoasă pe stânga şi i-a pasat excelent nou intratului Strătilă, care nu avea cum să rateze din 7 metri. Totul s-a întâmplat în minutul 84, scorul de neprezentare putând fi stricat dacă Roman ajungea la pasa trimisă puternic în fața porții de Burlă.
Clinceni: Niga – Samson (46 Văduva), B. Matei, I. Tătaru, Pulhac – Balgiu (78 M. Ion), Simion – C. Gheorghe (46 Gliga), Barbu, Mihalcea – M. Constantinescu. Antrenor: Erik Lincar
UTA: Grahovac – Adili, Scutaru, Ciucă, Burlă – Cârstocea (70 Strătilă), Asani – Stahl, Prună (63 Tănase), Buleică – Curtuiuș (78 Dan Roman). Antrenor Adrian Mihalcea
Cartonașe galbene: Constantinescu 31 / Stahl 15, Adili 43, Burlă 58
Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureș) – Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) și Ionuț Bobe (Videle – Teleorman). Rezervă: Florin Dan (Chirnogi – Călărași)
Observatori FRF: Laurențiu Vărgatu (Brăila) și Dorinel Dinca (Călărași)