Frământată de probleme de lot și fără victorie pe teren propriu de trei dispute, trupa lui Mircea Aslău a obținut sâmbătă la prânz o victorie care îi aduce o binevenită doză de moral. Succesul s-a născut greu, spre final, și a venit după o fază lucrată de doi dintre juniorii utiști împrumutați pe Teuz.
Bulza a avut prima ocazie a partidei, dar șutul său a trecut pe lângă poartă. Nistor și-a încercat și el trasorul de la distanță, dar nu a nimerit cadrul porții. În rest, prima parte
s-a rezumat la o luptă surdă la mij­locul terenului, fără alte ocazii de poartă.
În partea a doua, nou-intratul Sălăjan a fost aproape de a des­chide scorul, dar lovitura sa cu capul a trecut puțin peste poartă. Nici actul secund nu a fost bogat în
faze de poartă, miza confruntării punându-și amprenta asupra desfășurării ostilităților.  Până la urmă, gazdele au dat lovitura cu zece minute înainte de final, atunci când Aldan a centrat de pe stânga, iar Coșa a reluat perfect cu capul pentru 1 – 0 ! A fost nevoie și de căpitan și asta pentru că Florin Rusu a salvat cele trei puncte în ultimul minut de joc, având un reflex perfect la execuția lui Stoica din șase metri.
Formații: Cermei: Fl. Rusu – Petrache, Cotoc, Gurban, Șușlak – A. Popa (min. 88 – Vereș), Coșa, Nistor, Aldan – Diarra (min. 65 – Fl. Brândușe) – Bulza (min. 53 – Sălăjan)
Giarmata: Rusu – Mihăilceanu, Soare, Maghici, Ștefănescu (min.
83 – Ciobănică) – M. Olariu,  Codrea (min. 54 – Stoica), Fl. Olariu, Semenea (min. 67 – Corlățean) – Ghi­ghilicea – G. Popa
Arbitri: Vlad Inoan (Florești – Cluj) – Claudiu Giorgiu (Cluj), Ludovic Zifceac (Oradea)
Observatori FRF: Sebastian Moisin (Oradea), Florin Oglindoiu (Mehedinți)