balintBernadett Balint (CSM Arad) a câştigat Openul Ungariei la tenis de masă – proba de simplu, categoria junioare. Jucătoarea de la CSM Arad şi Kolbermoor (Germania) s-a impus în finală în faţa unei alte românce, Adina Diaconu. Balint a cucerit titlul după ce le-a învins pe: Fagr Shouman (Egipt), scor 4-2, Leonie Hartbirch (Ungaria), 4-2, Hanna Patseyeva (Belarus), 4-2, Charlotte Carey (Ţara Galilor), 4-3, Tsai Yu-Chin (Taipei), 4-1 şi, bineînțeles, pe Adina Diaconu, 4-2. Pe tabloul de dublu, jucătoarea originară din Sfântu Gheorghe a făcut pereche cu Andreea Clapa, oprindu-se în sferturi, iar în concursul pe echipe, România a cedat, tot în faza sferturilor de finală, scor 1-3 cu Belarus.
„Obiectivul iniţial a fost să mă calific în semifinale şi să îmi asigur o medalie, așa că sunt foarte feri­cită că am reuşit să câştig”, a spus Balint pentru ittf.com. Aflată la ultimul turneu din circuitul mondial la această categorie de vârstă, talentata tenismenă se pregăteşte acum pentru Campionatul Mondial de Juniori, ce va avea loc în China, în perioada 30 noiembrie – 7 decembrie.