Radu Anca și Roli Nagy au avut parte de un antrenament cu caracter oficial sâmbătă la amiază, cu ocazia confruntării cu echipa secundă a liderului din Liga II-a. Sibienii lui Alex Pelici s-au concentrat mai mult pe duelul ce urma duminică, cu Chindia Târgoviște, iar la Cermei au ajuns mulți puști, care nu au făcut față iureșului „sămădăilor”.
S-a trecut peste perioada de tatonare și Buia a fost bine servit în careu de Șulea, dar execuția sa a fost respinsă cu piciorul de portarul advers. După doar trei minute s-a deschis scorul, în urma centrării lui Șulea ce a fost deviată în proprie poartă de Străulea. Șulea a nimerit bara în minutul 29, pentru ca oaspeții să replice prin Solomon și Mucuța, ale căror execuții nu au nimerit cadrul porții. Minutul 37 a dus golul secund pentru gazde, după ce Ianc a așezat un balon cu pieptul și Șulea nu a iertat din 8 metri.  Echilibrul disputei s-a rupt definitiv în minutul 43, când Ciorgovean l-a faultat în careu pe Mager și a fost eliminat. În plus, penalty-ul a fost transformat cu siguranță de către Buia și scorul pauzei era 3-0.
Partea secundă s-a jucat doar pe cartea atacului cu consecința a încă șase goluri. Buia (minutul 52) a împins mingea în poartă din 5 metri după un șut al lui Șulea, care la rândul său a înscris după doar trei minute printr-o acțiune personală. Oaspeții au replicat prin Mucuța, care a marcat din plonjon cu capul, dar, în minutul 64, Ianc a refăcut diferența pe tabela de marcaj cu un șut din 9 metri. Cu 15 minute înainte de final, Șulea a punctat încă o dată cu o torpilă de la marginea careului, pentru ca Mucuța să izbutească și el „dubla” cu o execuție plasată din interiorul suprafeței de pedeapsă. .
Partida s-a încheiat cu victoria clară a celor de la Cermei, care se pregătește acum de vizita în vecini, la Cermei.
Lunca Teuz Cermei: Bodea – Rogojan, Gligor, Cotoc, Nistor – Mager (66 Bubuș), Ianca, Varga (79 Bondor), Șușlak (56 Diarra) – Buia, Şulea (76 Brândușe).
Hermstadtt II: Ciorgovean – Cristiu, Bratu, Străulean, Chifu – Catinean, Preda (63 Giura), Pop (54 Roșianu), Solomon (43 Băilă) – Monea (25 Bordean), Mucuța.
Arbitri: Rareș Moca – Bogdan Pojar, Daniel Popa ( toți din Cluj)
Observatori: Constantin Făniță, Gabriel Stoicovici ( ambii din Timi­șoara)