ineucalifȚara Zărandului a „ars” ieri cu ocazia derby-ului dintre singurele formații arădene de Liga III-a, miza fiind calificarea în turul patru al Cupei României – Timișoreana. Meciul a fost foarte disputat, cu un ritm destul de bun și destule execuții frumoase de o parte și de cealaltă. A fost nevoie de prelungiri și penalty-uri pentru ca Ineul să mai avanseze un tur în competiția denumită KO.
Prima parte a avut un ritm foarte bun, cu cele două comba­tante împărțindu-și perioadele de dominare, cu un plus pentru gazde. Acestea din urmă au și avut o primă ocazie important, după ce Mașniță nu a ajuns de puțin la centrarea excelentă a lui Huțanu. În replică, Mihuța și-a încercat șansa cu un șut de la 30 de metri, dar Bujor a respins atent de sub transversală. Tomuț, respectiv Velici nu au reușit să finalizeze corect din interiorul careului, pentru ca finalul de repriză să ia pur și simplu foc.
În minutul 39, Huțanu a centrat din nou bine de pe stânga, Mașniță a relua cu capul, Păduraru a respins până la același atacant ineuan, care, însă, din numi 3 metri a reluat pe lângă poartă. După 5 minute, pe o contră rapidă a vizitatorilor, Susanu a centrat în careu și Velici a căzut în careu în duel cu Tudoroiu. „Centralul” Vărzan a arătat punctul cu var, dar Gelu Velici a trimis telefonat pe centru porții și Bujor a respins cu piciorul.
Jocul a fost foarte bărbătesc în primele 45 de minute, arătându-se nu mai puțin de patru cartonașe galbene pentru Bier și Tudoroiu,
respectiv Rus și Cherecheș.
Actul secund a fost ușor dominat de sebișeni, care au avut și două bune ocazii după șuturile de la distanță ale lui Avramescu, unul dintre ele parat de la rădăcina barei de Bujor. Și, până la urmă, a căzut și golul. Era minutul 77, când Cherecheș a executat perfect o lovitură liberă de la marginea careului, sub tranversala porții gazdelor. În ultimele 10 minute, Ineul a forțat egalarea și a și obținut-o. Cu două minute înainte de ultimul fluier, Tomuț a câștigat duelul aerian cu portarul Păduraru și a înscris cu capul din 12 metri. Centrarea i-a aparținut lui Kocsis. Iar dacă Andrei Crișan era precis în ultimele secunde, calificarea se putea decidea în 90 de minute. Așa urmează prelungiri.
Nici bine nu s-a reluat jocul și Crișan a reușit un euro-gol. „Olteanul” a prins un șiret perfect de la 28 de metri, ce s-a dus în vinclul porții lui Păduraru, pe colțul lung:   2-1. Sebișul nu a dezarmat și a egalat în minutul 101. Cornerul lui Călin a ajuns cu noroc la Velici, care a pivotat și a trimis din 6 metri în plasă cu toată opoziția lui Bujor.
Tot Naționalul a fost echipa mai periculoasă și în repriza secundă a prelungirilor, dar „capul” lui Călin nu l-a surprins pe Bujor. S-a trecut la loteria loviturilor de departajare. Ineuanii au fost impecabili de la punctual cu var, prin Bier, Filimon, Tomuț și Stănaia, în timp ce pentru teamul lui Cojocaru au marcat doar Cherecheș și Avramescu. Călin și Stegaru au ratat, declanșând fiesta în tabăra amfitrionilor.
Ineu: Bujor – Popovici, Wild, Tudoroiu, Hulbăr – Bier, Tomuț – Ciocan (46 Crișan, 116 Clej), Stănaia, Huțanu (68 Kocsis) – Mașniță (68 Filimon).
Sebiș: Păduraru – Rosenblum, Oiță, Neacșu, Cherecheș – Stegaru, Avramescu – Susan, Mihuța (59 Călin), Rus (82 Stupu) – Velici.
Arbitri: Aurel Vărzan (Oțelul Roșu) – Slviu Haramuz (Reșița), Patricia Samsudean (Timișoara).