La o lună după primul meci de campionat, pierdut cu Grand Quevilly, 2-3, Metz Tennis de Table – echipă din lotul căreia fac parte şi româncele Daniela Dodean-Monteiro şi Adina Diaconu – a revenit în puternicul campionat din Hexagon. Formaţia celor două „tricolore”, colege de naţională, a luat o pauză forţată după depistarea unui caz de Covid-19 în cadrul lotului, dar momentul a fost depăşit şi Metz a revenit în Pro Dames, prima ligă franceză de tenis de masă fiind considerată de mulţi specialişti drept cea mai puternică la nivel european. Iar Metz TT a obţinut o primă victorie importantă în acest sezon, 3-2 în deplasarea de la Lille Metropole, echipă înscrisă şi ea în Champions League, acolo unde echipa lui Dodean şi Diaconu e calificată direct în grupe. Revenind la disputa dintre Lille şi Metz, unguroaica Dora Madarasz le-a ţinut în viaţă pe gazde, cu victorii la Diaconu şi Dodean, ambele cu 3-2.
Arădeanca Dodean şi-a adus
contribuţia cu o victorie
În meciul cu arădeanca de la CSM, Madarasz a revenit de la 1-2, impunându-se la mare luptă în setul decisiv, adjudecat la 11. Dodean şi Diaconu au învins-o însă pe sârboaica Andrea Todorovic, ambele câştigând cu 3-0 la seturi, iar asiatica Wu Jiaduo, coechipiera celor două românce, a învins-o pe suedeza Linda Bergstrom cu acelaşi scor, 3-0, pentru un 3-2 la general ce aduce prima victorie a lui Metz în toamna acestui an. Cu cinci puncte din două meciuri, în vreme ce unele echipe au deja trei jocuri disputate, Metz ocupă locul 7 în campionat. Următorul meci al echipei româncelor este programat marţi, 24 noiembrie, pe teren propriu cu Entente St.Pierraise, conform CSM Arad.