Tenisul de masă arădean continuă să furnizeze talente, iar de asta e răspunzătoare secţia coordonată de Cristian Dodean, de la CSM Arad. Zilele trecute au avut loc competiţii atât pe plan intern cât şi internaţional, cu sportivi arădeni printre protagonişti. Astfel, la Odorheiu Secuiesc s-a desfăşurat Paleta de Argint, unde Milan Berki s-a clasat pe locul 10, cu un bilanţ de şase victorii şi două înfrângeri, iar Maya Madar a încheiat pe 12, cu cinci victorii şi trei înfrângeri, ambii la categoria 8-10 ani. Cei doi jucători ai CSM-ului au fost însoţiţi la această competiţie de antrenoarea Andreea Fistyulof. O altă mare speranţă arădeană, devenită deja certitudine la nivelul cadetelor şi chiar a junioarelor, este Alesia Sferlea. La doar 14 ani, ea a cucerit recent medalia de argint la Top 16, categoria junioare II dar şi bronzul la junioare I, la acelaşi concurs, anunță CSM Arad.

Dublă medaliată şi la Naţionalele de cadeţi, dar pe podium şi la Cupa României, Sferlea traversează un an de excepţie, cu două medalii de bronz la Campionatele Balcanice, în probele de dublu şi dublu mixt. În vara acestui an, eleva lui Cristi Dodean a debutat şi la Europenele de juniori, unde s-a clasat pe locul 5 cu echipa naţională de cadete. Zilele trecute, ea a participat alături de lotul naţional de cadeţi şi juniori la două openuri internaţionale, al Croaţiei (clasare în primele 32 de jucătoare la categoriile U15 şi U17) şi al Sloveniei (parcurs până în optimi la U17 şi până în sferturi, la U15).