Group H - Belgium vs RussiaReprezentativa Belgiei s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, duminică, la Rio de Janeiro, cu scorul de 1-0
(0-0), selecţionata Rusiei, în etapa a doua a grupei H a competiţiei.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Origi, în minutul 88, după o acțiune personală a lui Hazard. În minutul 84, belgianul Mirallas a trimis mingea în bară.
Belgia: Courtois – Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vermaelen (Vertonghen ‘31) – Fellaini, Witsel, De Bruyne – Mertens (Mirallas ‘75), Lukaku (Origi ‘57), Hazard. Selecţioner: Marc Wilmots
Rusia: Akinfeev – Kozlov (Eşenko ‘62), Berezuţki, Ignaşevici, Kombarov – Gluşakov, Şatov (Dzagoev ‘83), Faizulin – Kanunnikov, Samedov (Kerjakov ‘90), Kokorin. Selecţioner: Fabio Capello
Arbitri: Felix Brych (Germania) – Mark Borsch (Germania), Stefan Lupp (Germania) – Carlos Vera (Ecuador)
Cartonaşe galbene: Alderweireld ‘72 / Gluşakov ‘38
În celălalt meci al grupei s-au întâlnit, aseară, Algeria şi Coreea de Sud.