icim1Sfertul de finală dintre Univ.Goldiş ICIM şi BCM Danzio este la discreţia totală a echipei arădene, care după victoria cu 76-40 de pe teren propriu, poate tranşa încă din meciul „2” calificarea în careul de aşi al Ligii Naţionale (n.n. se joacă după sistemul „cel mai bun din 3 jocuri”). Principală favorită la titlu, formaţia pregătită de Jose Araujo îşi rodează motoarele în vederea semifinalei de campionat, unde misiunea „galben-albastrelor” va fi mult mai dificilă. Tehnicianul portughez nu va apela probabil nici acum la serviciile americancei Williams, nerefăcută complet după accidentarea la genunchi, în timp ce Milovanovic, diagnosticată cu ruptură de ligamente la glezna piciorului stâng, este scoasă din circuit pentru aproximativ trei săptămâni.
Favoritele nu au probleme în „sferturi”
Dacă scorul îi va permite, Araujo nu le va forţa probabil prea mult nici pe celelalte jucătoare de bază, mai ales că duelurile din fazele finale ale play-off-ului se anunţă foarte solicitante, cu adversare precum Sepsi şi Alba Iulia sau Târgo­vişte, la orizont. Meciul dintre BCM Danzio şi Univ.Goldiş ICIM se joacă astăzi, cu începere de la ora 15, la sala Constantin Jude din Timişoara. Conturile par deja încheiate şi în celelalte trei sferturi de finală ale campionatului, unde favoritele, şi ele având avantajul terenului propriu, s-au impus fără probleme în primele meciuri: ACS Sepsi Sfântu Gheorghe – CSB Alexandria 83-54, CSM Târgovişte – Olimpia Braşov 79-64 şi CSU Alba Iulia – Olimpia Satu Mare 81-55.