stanaiaCS Ineu e cu totul o altă formație față de marea parte a turului, când era destul de clar depășită mai ales de formațiile cu pretenții în Liga a III-a. Spre exemplu, în toamnă, Becichere­cul Mic se impunea cu 8-0 în fața zărăndanilor, care – însă – sâmbătă și-au luat revanșa în cel mai nepotrivit moment pentru timișeni.
Venind cu trei puncte prețioase și un moral pe măsură de la Lugoj, băieții lui Sculici au început excelent confruntarea cu viceliderul. În minutul 10, Mașniță s-a trezit cu un balon la 20 de metri,  a pătruns în careu, a tras pe mijlocul porții pe sub Filip: 1-0. Flimon s-a prezentat și el periculos în fața portarului advers, dar de data aceasta acesta a respins. Ratarea lui Steop a anticipat egalarea. Negruț a pătrruns în viteză pe stânga, Balaure a tras din 7 metri, Bujor a respins până la Hodiș, care a reluat din apropiere în poartă cu toată opoziția aceluiași Bujor: 1-1 (min. 24). Filimon a răspuns printr-un șut periculos după deschiderea lui Georgiu, însă mijlocul primei părți a aparținut formației vizi­tatoare. Din fericire, Bujor a fost de netrecut la șuturile lui Balaure și Toma, dar și „capul” spre vinclu a lui Steop. Finalul mitanului l-a evidențiat din nou pe celălalt goal-keeper la șutul din apropiere al lui Mașniță.
Actul secund a început perfect pentru amfitrioni. În minutul 50, Stănaia a executat perfect un corner de pe stânga, iar Filimon, rămas fără marcaj, a reluat cu capul în plasă. Răniți în orgoliu, timișenii s-au întors rapid în atac, dar cu excepția unor faze fixe rezolvate bine de defensiva gazdelor și portarul Bujor nu au creat prea multe probleme. În schimb, Filimon a trecut pe lângă „dublă” pe o contră plecată de la Georgiu, dar și la șutul cu efect din careu ce s-a oprit în bară.   Nici Stănaia nu a găsit colțul scurt dintr-o lovitură liberă de la marginea careului lateral stânga. Doar în minutul 86, Steop a apucat să finalizeze din careu, dar a făcut-o defectuos, peste poartă. Ultimul fluier a adus aplauze la adresa muncitoarei echipe a lui Sculici, care a luat 6 puncte din tot atâtea posibile în debutul returului.
CS Ineu: Bujor – Voștinar (46 Po­povici), Wild, Tudoroiu, Hulbăr – Kocsis, Bilia, Georgiu (85 Crișan), Stănaia – Fili­mon (90+2 Șulumberchean), Mașniță (71 Tomuț).
Mama Mia: Filip – Ștefanovici (62 Molcuț), Telescu, Todorov, Negruț – Hodiș, Luță, Toma, Z. Radu (79 Nagy) – Balaure (77 Tăbăcaru), Steop.
Arbitri: Cristian Codrea – Ionuț Sava (ambii din Baia Mare), Sergiu Corb (Zalău)
Observatori FRF: Dan Miholcea (Bocșa), Gheorghe Bologan (Oradea).