Urmare a rezultatelor consemnate sâmbătă, trei echipe au acum punctaj maxim, fiind separate de golaveraj, ordinea fiind Dunărea Călăraşi, Fotbal Club Rapid şi AFC Farul Constanţa. Dunărenii sunt lideri şi par că le priesc meciurile cu noile promovate, după ce în prima etapă au câştigat cu 1-0 la Slatina, iar acum au învins la scor de neprezentare pe Comuna Recea. În urma acestor rezultate, gruparea condusă de Cristi Pustai este singura fără gol primit dintre echipele care au jucat deja două meciuri în acest sezon.
Rapidiştii, victorii cu ambele
Pandurii Târgu Jiu
După ce în runda precedentă au dat piept cu Viitorul Pandurii, bucureştenii au continuat campionatul cu un duel cu cealaltă echipă din Târgu Jiu care poartă numele de Pandurii, Pandurii Lignitul.
Cu opt titulari transferaţi vineri seara, dintre care un portar de 17 ani, oaspeţii au reuşit să le pună probleme elevilor antrenaţi de Adrian Iencsi. Gazdele au deschis scorul prin juniorul Pănoiu (28), dar s-au văzut egalaţi după doar cinci minute prin de abia transferatul Velcotă. Un penalty primit după o oră de joc a făcut în cele din urmă diferenţa, acesta fiind transformat, la fel ca şi în prima etapă, de Hlistei.
În schimb, AFC Farul Constanţa a avut nevoie de un singur gol pentru a tranşa duelul cu Aerostar, reuşita fiind semnată de nou venitul Măzărache. Din păcate pentru băcăuani, revenirea pe a doua scenă a fotbalului românesc nu a fost una prea norocoasă, suferind până acum două înfrângeri la limită, cu acelaşi scor, 0-1.
Concordia a debutat cu dreptul pe terenul 2
Primul meci pe teren propriu al Concordiei Chiajna în acest sezon a adus o premieră pentru club, care a evoluat pentru prima dată în istorie pe terenul 2 de iarbă, aflat la câteva sute de metri de stadionul Concordia din comuna ilfoveană. Debutul a fost unul cu dreptul, echipa din Chiajna impunându-se cu 3-1 în faţa ialomiţenilor de la Unirea 04 Slobozia.
Metaloglobus şi U Craiova 1948 SA au debutat cu egal în deplasare
Cele două gazde din prima etapă care nu au apucat să debuteze în actuala ediţie de campionat s-au aflat, sâmbătă, în postura de vizitatoare şi au fost singurele echipe care au reuşit să plece acasă cu puncte.
La Turnu Măgurele, Metaloglobus a fost condusă cu 2-0, ambele goluri ale teleormănenilor fiind marcate în superioritate numerică, după ce Sava a fost eliminat încă din minutul 19, pentru un fault dur asupra lui Bărboianu. Însă fraţii Herea au salvat echipa de la eşec, cu câte un gol de fiecare.
În schimb, la Miercurea Ciuc, gazdele au scăpat printre degete cele trei puncte, după un gol primit în ultimul minut de prelungire al partidei. Golul argentinianului Bauza părea să fie de ajuns, însă Anghelina a fost de altă părere şi a închis tabela cu o lovitură liberă executată perfect, balonul intrând în poartă după ce a şters transversala.
Sursa: Federația Română de Fotbal