mineranDupă ce a câștigat Semimaratonul Aradului, Mâneran vrea medalie și la „naționale”Sorin Mîneran a câştigat Semimaratonul Aradului cu timpul de 01:09:21, record al traseului. Aflat în pregătire pentru Campionatele Naţionale, atletul de la CSM Arad
s-a arătat surprins de organizarea slabă a competiţiei din week-end, dar şi de premiile mici (300 de lei pentru câştigătorul semimaratonului) în comparaţie cu alte concursuri de acest gen din ţară.
„Traseul a fost destul de rău, circulaţia nu a fost oprită, bine că nu am păţit nimic. Per total a fost ok, pentru că m-am pregătit pentru Naţionale, unde vreau să concurez cu succes”, spune Mîneran, care urmează să plece în luna iulie într-un stagiu de pregătire la Piatra Arsă.
Atletul arădean va concura la Campionatele Naţionale pe distanţa de 10.000 de metri şi la Semimaratonul României, obiectivul declarat fiind obţinerea unei medalii.