Dacă periplul echipelor românești în turul 3 preliminar al Conference League a debutat promițător miecuri, cu victoria FCSB-ulului în Slovacia, la Dunajska Streda, ziua de joi a fost una dezamăgitoare pentu fotbalul românesc. Niciuna dintre cele trei reprezentante ale fotbalului românesc nu a reușit să învingă, ba mai mult două dintre ele au părăsit terenul la capătul celor 90 de minute, cu capetele plecate.

CFR Cluj rămâne cu șansele de calificare intacte după remiza albă din deplasare împotriva celor bielorușilor de la Șahtior Soligorsk. Meciul, care s-a disputat în Turcia, din cauza sancțiunilor impuse împotriva cluburilor din Belarus, a fost unul slab, plictisitor. În afara celor două bare (ambele echipe câte una), au fost foarte puține faze de poartă. Clujenii, cu Roger titular, au dominat steril însă per ansamblu prestația a fost una modestă, departe de pretențiile unei echipe care vrea să facă o oarecare performanță în această competiție. Însă până la urmă, rezultatul o avantajează pe campioana României, ținând cont că meciul retur se desfășoară în Gruia.

Tot pe teren neutru s-a desfășurat și partida dintre Zorya Lugansk și CS Universitatea Craiova. Ucraina fiind în război, meciul a fost găzduit de orașul polonez, Lublin. Unicul gol al meciului a fost marcat de gazde, în minutul 56, prin Nagnoynyi. În fața unei echipe care se afla la primul meci oficial după 8 luni de zile, băieții lui Laszlo Balint au evoluat slab, palid, fiind depășiți fizic și tehnico-tactic. Raul Silva, Hanca și Bancu au semnat ocaziile oltenilor, prea puține pentru a obține ceva din această primă manșă. Cu un start ratat de campionat și cu sabia eliminării din Europa deasupra capului, fostul antrenor al UTA-ei se află într-o situație mai mult decât delicată în Bănie.

În sfârșit, Sepsi, viitoarea adversară a Bătrânei Doamne în Superliga (duminică de la ora 16), a cam încheiat conturile cu grupele Conference League, deoarece după 1-3 pe teren propriu cu Djurgarden, șansele de calificare rămân pur teoretice. Liderul din campionatul Suediei a demarat în trombă și la capătul primei jumătăți de oră conducea deja cu 2-0 prin Edvardsen, care a transformat un penalty comis de Rondon și Asoro. Același Asoro a făcut 3-0 după pauză, pentru ca Tudorie să înscrie, din penalty, golul de onoare al covăsnenilor.

Partidele retur vor avea loc săptămâna viitoare.