Echipa de fotbal a Portugaliei a câștigat în premieră titlul de campioană europeană, după ce a învins formația Franței cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, în finala EURO 2016, duminică seara, pe Stade de France din Saint-Denis.
Portugalia, deși fără vedeta Ronaldo (accidentat) a cucerit primul său mare trofeu, după ce a pierdut Finala EURO 2004, pe teren propriu.
Franța rămâne cu două titluri europene (1984, 2000) și unul mondial (1998), pierzând a doua sa finală, după cea de la Cupa Mondială din 2006.
Începutul de meci a fost destul de alert, iar fiecare echipă a avut câte un șut la poartă, prin Nani (4), respectiv Sissoko (6).
Franța a accelerat apoi și Rui Patricio a avut două intervenții bune (10), mai ales la lovitura de cap a lui Griezmann, când s-a opus golului, iar apoi la mingea expediată cu capul și de Giroud.
Fără starul Ronaldo din minutul 25
Evenimentul principal al primei reprize a fost accidentarea lui Cristiano Ronaldo, în minutul 10, după o intrare tare a lui Payet, la genunchiul stâng al vedetei de la Real Madrid. Ronaldo a primit îngrijiri medicale timp de câteva minute (18-20), a revenit pe gazon, dar nu a putut continua și a părăsit terenul pe targă, cu ochii în lacrimi, fiind înlocuit cu Quaresma.
Sissoko a fost cel mai periculos om al Franței, cu o incursiune încheiată cu șut puțin peste poartă în min. 22 și un șut din careu în min. 34, respins providențial de Rui Patricio (34).
Portugalia a avut câteva oportunități, dar i-a lipsit tocmai omul de la finalizare, Ronaldo. Adrien Silva (23) a șutat pe lângă poartă, la cea mai bună șansă a oaspeților.
Ocazii importante după pauză, Gignac a lovit bara în minutul 90+2
În repriza secundă, Pogba a tras peste poartă de la distanță (54), iar Griezmann (58) a avut un șut bun din unghi, reținut de Rui Patricio. Griezmann (66) a ratat cea mai mare ocazie a partidei, reluând cu capul peste poartă din poziție ideală la centrarea lui Coman. Rui Patricio a fost apoi salvator (75) la șutul din întoarcere al lui Giroud.
Lloris a fost și el providențial, în două rânduri, la un șut surprinzător al lui Nani (80), urmat de o foarfecă a lui Quaresma. Au fost primele șuturi ale lusitanilor pe spațiul porții.
Sissoko l-a întrebuințat din nou pe Rui Patricio (84), cu un șut din afara careului, dar goalkeeper-ul portughez a respins spectaculos. Gignac l-a întors pe Pepe în 6 metri, dar a ratat golul „de aur” în min. 90+2, când șutul său a lovit bara, iar meciul a ajuns în prelungiri.
„Pantera” Eder a mușcat pentru titlul european
eder7Portugalia a avut o mare ocazie de gol în prelungiri (104), însă Lloris a respins excelent mingea trimisă cu capul de Eder. Franța a avut șansă și în min. 108, când Guerreiro a luat la țintă bara transversală din lovitură liberă. Această ocazie a prefigurat deschiderea scorului, reușită de Portugalia, prin rezerva Eder (109), cu un șut la colț din afara careului, după o acțiune personală.
Portugalia a cucerit trofeul, deși nu era cotată printre favorite și în ciuda unui parcurs care nu a impresionat, sacrificând de multe ori spectacolul în fața rezultatului, cu o singură vic-torie în 90 de minute în șapte meciuri (2-0 în semifinala cu Țara Galilor). Lusitanii, care au pornit de pe locul al treilea în Grupa F, au arătat însă că sunt o echipă solidă, în care grupul a fost principalul actor, în ciuda prezenței vedetei Ronaldo în rândul său, dar și în absența sa.
Portugalia: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Fonte, Raphael Guerreiro – William Carvalho – Renato Sanches (Eder 79), Joao Madrio, Adrien Silva (Joao Moutinho 66) – Ronaldo (Quaresma 25), Nani
Franţa: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra – Matuiti, Pogba, Sissoko (Martial 109) – Payet (Coman 58), Giroud (Gignac 78), Griezmann
Arbitru: Mark Clattenburg; arbitri asistenți: Simon Beck, Jake Collin; arbitri asistenți adiționali: Anthony Taylor, Andre Marriner (toți din Anglia); arbitru de rezervă: Viktor Kassai (Ungaria).
Delegat UEFA: Janis Mezeckis (Letonia), observator UEFA pentru arbitri: Pierluigi Collina (Italia)
Cartonașe galbene: Cedric (34), Joao Mario (62), Umtiti (80), Guerreiro (95), Matuidi (97), William Carvalho (98), Koscielny (107), Pogba (115), Fonte (119).