Tineri joaca oina in cadrul Cupei Satelor la Oina, in Savarsin, duminica 9 august 2015. CIPRIAN HORD/MEDIAFAX FOTO

Federaţia Română de Oină, cu sprijinul Casei Regale, a României, în colaborare cu Mi­nisterul Tineretului şi Sportului, D.J.S.T. Arad şi a Primăriei comunei Săvârşin a organizat în perioada 8-9 august Cupa Sa­telor la Oină, ediţia 2015, în localitatea Săvârşin.
Competiţia s-a ţinut pe stadionul Cetate din Săvârşin, echipele prezente la competiţie fiind 6 la număr, fiind împărţite în două grupe a câte trei echipe în fiecare grupă. În ciuda temperaturilor ridicate, echipele participante s-au ridicat la înălţimea aşteptărilor, nivelul jocului prestat fiind unul foarte bun, dând un ton de valoare sportului nostrum naţional.
Echipele prezente la competiţie au fost: C.S. Biruinţa Gherăeşti şi C.S. Brigada Gheră­eşti din judeţul Neamţ, C.S. Energia Rîmnicelu din judeţul Buzău, C.S. Spicu Horia din judeţul Constanţa, C.S. Izvorul Chiuieşti din judeţul Cluj şi C.S. Viitorul Almaş din judeţul Arad.
Finala acestei ediţii de Cupa Satelor a fost câştigată de că-tre C.S. Energia Rîmnicelu din judeţul Buzău, care a învins în finala mare pe C.S. Brigada Ghe­răeşti din Neamţ cu scorul de 24 la 22. Finala mică a fost disputată între cealaltă echipă din Gherăeşti, C.S. Biruinţa, care a învins cu scorul de 16 la 7 echipa din judeţul Cluj, C.S. Chiuieşti.
Premierea a avut loc la Castelul Regal din Săvârşin, prin amabilitatea şi susţinerea Primăriei comunei Săvârşin şi a Casei Regale a României. În des­chidere s-a dat citire  mesaju-lui Alteţei Sale Regale Princi­- pele Radu al României, iar toate echipele au primit câte o diplomă înrămată şi semnată de Alteţa Sa Regală Principesa Margareta, prin care le-a mulţumit pentru participarea la competiţie.