UTA a învins în urmă cu puţin timp pe Universitatea Cluj cu 2-0 în primul rând datorită a trei minute de graţie avute la mijlocul primei reprize, când Postolachi şi Milosevic, asistaţi de Roger, le-au aplicat oaspeţilor două lovituri năucitoare ce s-au dovedit a fi decisive. În restul timpului UTA a jucat cu ambiţie, determinare dar impreciziile din ultima treime au privat-o de alte ocazii clare. Au fost şi câteva momente de presiune la poarta noastră, în special în startul reprizei secunde însă acestea au fost rezolvate de apărarea noastră iar atunci când aceasta a fost depăşită a intervenit providenţial Danilo Kucher. Aşadar Bătrâna Doamnă obţine trei puncte traduse printr-o necesară gură de oxigen în cursa pentru salvarea de la retrogradare.

Cele mai importante faze ale meciului:

Min,23: UTA deschide scorul la prima ocazie a meciului: Roger centrează de pe partea stângă şi Postolachi se înalţă excelent trimiţând mingea cu capul în plasă din colţul careului de 6 metri! 1-0

Min. 25: UTA îşi majoreză avantajul după o fază aproape trasă la indigo: Roger centrează de pe stânga la colţul lung, Postolachi reia spre poartă şi Milosevici din careu mic prelungeşte cu capul în plasă! 2-0!

Min,36: Mare ocazie pentru oaspeţi dar Piţian găsit complet liber în careu de o centrare de pe stânga reia cu capul puţin pe lângă poartă.

Min.49: Oaspeţii înscriu prin Gomes după o eroare a lui Benga dar din fericire golul este anulat pentru ofsaid.

Min.59: Şut periculos a lui Remacle dar Kucher respinge spectaculos de sub bară.

Min.62: O nouă intervenţie excelentă a lui Kucher la şutul lui Simion de la 20 de metri

Min.75: Lovitură liberă aproape de tuşa stângă executată periculos de Anton dar mingea ocoleşte de puţin vinclul lui Gorcea.

Min.90+2: Keşeru şutează din unghi dar Gorcea blocase foarte bine colţul scurt.

UTA – Universitatea Cluj  2-0 (2-0)

• Superliga, Play-off, Etapa 2
  • 1 aprilie 2023, ora 12:00
  • Arad, Arena „Francisc Neuman“, Spectatori: 5873
  • Au marcat: Postolachi (23), Milosevic (25)
  • Cartonașe galbene: Vukcevic, Pop / Chipciu, Simion, Martic
  • Cartonașe roșii:
  • UTAKucher – Vukcevic, Chindriș, Benga (cpt), Roger – Anton (77. Cascini), Batha – Postolachi (84. Keşeru), Ubbink (77. Hoxhallari), Pop (77. Şteau)- Milosevici (69. Otele). Rezerve: Iacob – Benzar, Dobrescu, Barbosa. Antrenor: Laszlo Balint
  • U. ClujGorcea – Martic, Pițian (71. Ispas), Miron, Chipciu – Oancea (68. Filip), Simion, Bic, Remacle (63. Nistor) – Gomes (69. Bălan), Tescan (46. Stoica) Rezerve: Iliev – Goranov, Ilie, Haită.  Antrenor: Ovidiu Ioan Sabău
  • Arbitri: Central: Sorin Costreie (Buftea) / Asistenți: Mircea Grigoriu (București), Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe) / Oficial 4: Ionuț Coza (Cernica) / VAR: Rareș Vidican (Satu Mare), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
  • Observatori: Arbitraj (FRF): Nicolae Grigorescu (Timișoara) / Joc (LPF): Dan Potocianu (București)