becisebUrmăritoarele „Bătrânei Doamne” s-au întâlnit în meci direct pe câmpul de la Becicherecu Mic și nu s-au omorât cu firea pentru trei puncte ce le-ar fi băgat din nou în jocul promovării. Pornind de la ideea de a nu pierde disputa, combatantele au evoluat economicos, la fel de adevărat fiind și faptul că nici terenul nu le-a ajutat prea mult în a se exprima altfel. A rezultat o remiză albă ce nu ajută decât liderul UTA, care pierduse la Lugoj și putea resimți presiunea din partea timișenilor sau sebișenilor.
Corcoveanu a fost în premieră titu­lar la Sebiș în acest retur și Abrudean avea să regrete rapid alegerea. Fostul mijlocaș al Baloteștiului avea să fie schimbat spre finalul reprizei, o repriză foarte săracă în faze de poar­tă. Sebișenii au avut două incursiuni în careul advers prin Huiban, nefinali­zate corespunzător, dar și un duel dubios, la limita penalty-ului între Sulea și Toma. De partea cealaltă, șutul lui Hecsko a fost prea slab pentru a-i pune probleme lui Șoltesz, iar Zoran Radu s-a lăsat surprins de pasa perfectă a lui Negruț ce avea să se plimbe prin fața porții fără ca nimeni să intervină.
Partea a doua a fost ceva mai animată, dar nu îndeajuns pentru a se rupe echilibrul. Sebișul a avut prima ocazie prin reluarea telefonată a lui Sulea de la 22 de metri în condițiile în care Lascu era ieșit dintre buturi. Replica gazdelor a venit prin „capul” lui Toma, respins in extremis de Șol­tesz. Același portar al vizitatorilor a fost pe fază și la spițul din apropiere a lui Hecsko, dar a scăpat basma curată lovitura de cap lui Z. Radu, ce a trecut de puțin pe lângă colțul lung și șutul din alergare a lui Negruț, de la 14 metri, ce a survolat transversala. Nici Lazea nu a găsit vinclul porții adverse de la marginea careului, pentru ca ocazia reprizei să-i aparțină lui Luță, care a reluat excat în brațele lui Șoltesz o lovitură liberă bine executată de Z. Radu. Finalul i-a aparținut, însă Sebișlui. După două cornere, reluate aproximativ cu capul de Mardare, Poiană a finalizat din unghi o deschidere a lui Digbeu, dar Lascu a salvat cu piciorul. 0-0, rezultat final.
Mama Mia: Culda – Ștefanovici (77 Hodiș), Telescu, Toma, Todorov – Z. Radu, Hecsko, Luță, Negruț (80 Sturza) – Balaure, Steop (87 Centea).
Național: Soltesz – Miheț, Bier, Mardare, Neacșu – Lazea, Corcoveanu (38 Apostol) – Sulea (78 Ologu), Bozian (64 Digbeu), Poiană – Huiban (60 I. Radu)
Arbitri: Vladimir Nagy – Florin Potora, Daniel Popa (toți din Aiud). Observatori FRF: Laszlo Sajtos (Sibiu), Valer Vancea (Oradea)