Două dintre formațiile ce nu au început prea bine campionatul și-au dat întâlnire la Șimand pentru trei puncte de moral, ce au intrat – în cele din urmă – în contul gazdelor. Acestea au ajuns la al treilea succes consecutiv, în timp ce VI-FE rămâne fără număr la casă în acest sezon. Altfel, partida în sine a fost extrem de spectaculoasă, cu patru euro-goluri, două de fiecare parte.
Doar 5 minute a fost tabela imaculată, căci Iany Ruska a înscris cu capul din centrarea lui Petrila. Felnăcanii nu s-au descurajat, iar Rafael Varga a egalat 9 minute mai târziu, cu prima execuție spectaculoasă a partidei. Juniorul crescut de UTA a pătruns din dreapta până la 22 de metri și a șutat perfect la colțul lung. Trei minute a durat sco­rul de 1-1, căci Șulea a înscris incredibil dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri. Se părea că se va intra la cabine cu avantaj minim de partea „șoimilor”, dar pe o contră rapidă, mingea a ajuns la R. Caba, iar fostul mijlocaș al Mailatului a catapultat-o la colțul lung de la 25 de metri.
Deși Felnacul nu a jucat tocmai rău și la reluare, după o oră de joc a încasat și golul 4. Petrilă a scăpat singur cu portarul și a marcat cu sân­ge rece. Ultimul euro-gol al confruntării a căzut cu 10 minute înainte de final, când Baroti a tras de la 40 de metri, mingea a revenit din transversală în Matiș și a intrat în plasă. Dar, în loc de o încercare de revenire pe tabelă, diferența s-a mărit din nou la trei goluri. Nou-intratul Pîncota l-a faultat în careu pe Ujoc, iar Petrila a reușit „dubla” de la punctul cu var.
După trei eșecuri consecutive, șimăndanii au bifat tot atâtea victorii la rând și s-au cățărat pe locul 6. „Chiar dacă am primit o replică destul de bună de la cei de la Felnac, victoria noastră este pe deplin meritată. Prezența la antrenamente este bună și asta se vede și în jocul echipei, nu e puțin lucru să câștigi trei jocuri consecutive și să fi în primele șase echipe ale campionatului. Meritul este și al tatălui meu (n.a. antrenorul principal, Ioan Ruska), dar și al conducerii, în frunte cu Dani Cordoș și profesorul Mărcuș, care ne asigură toate condițiile. Ca să nu mai vorbim despre directorul sportiv, Ghiță Tăucean, care e un real câștig pentru clu­bul nostru. Ne bucurăm de aceste trei puncte de moral înainte de derby-ul zonal cu Socodorul, un meci greu, în care – însă – vrem să facem impresie bună”, a men­țio­nat Iany Ruska, purtătorul bande­rolei de căpitan la Șimand.
Victoria Felnac rămâne pe sto­macul gol și după a șaptea rundă și, deci, rămâne ultima în clasamentul Ligii a IV-a Arad. Situația nu-i cade deloc bine lui Lucian Ciba, care va încerca să scoată maxim din jucătorii săi în etapele ce urmează. „Am jucat destul de bine și la Șimand, doar că plătim mereu scump gre­șelile din apărare, în timp ce în atac avem nevoie de trei-patru ocazii să dăm și noi un gol. As­tăzi, cei de la Șimand ne-au mai și dat două euro-goluri, mai avem și ghinion. E clar că și ne lipsesc două trei posturi, cum ar fi cele de portar sau atacant, din păca­te nici la juniori nu stăm grozav. O să încercăm să scoatem ma­xim din acest lot până la iarnă, cu condiția ca unii jucători să nu se mulțumească cu puțin, așa cum au făcut-o în unele partide. La capitolul pregătire fizică stăm din în ce mai bine, trebuie să spar­gem gheața și apoi sunt sigur că vor mai veni și alte puncte”, a punctat antrenorul lui VI-FE, care are de pregătit două partide de risc maxim, cu Sântana și Pecica.
Șimand: Matiș – Puie, Vidac, I. Ruska, Balogh (67 Cl. Ujoc) – Noiacă, Morariu, Sulea (87 Poșta), R. Caba (77 Achim) – Săcui (53 Chepețan), Petrila.
Felnac: Nichici – Sîrbu, C. Vidican, V. Fritea, L. Stanciu – Sabău (46 Leuca), Baroti (81 Pîncotan) – E. Varga, S. Bogdan, Trifan (60 Felnacichi) – Toda (72 Cl. Ghiță).
Arbitri: Sebastian Mako – Alina Mihoc, Flavius Dreghici. Observatori AJF: Mircea Bondar, Gheorghe Sfăt.