Dezastrul din această toamnă continuă pentru UTA, ce a mai trecut un prag al rușinii. Pe loc retrogradabil în Liga a II-a, deşi şi-a propus ca obiectiv promovarea, „roş-albii” au făcut-o lată şi în Cupa României. Învinşi şi în campionat de CS Afumați, arădenii sperau să îşi ia revanşa ieri, în „16-mile” competiţiei KO, doar că  realitatea a fost cruntă pe teren. Ifovenii au câştigat de această dată și mai clar la capătul unei partide cu de toate: şapte goluri, două penalty-uri, două cartonașe roşii şi răsturnări de scor. Ziua execrabilă a defensivei arădene s-a anunţat încă din minutul 15, atunci când Barna l-a faultat în careu pe Olariu, iar Dedu a marcat de la punctul cu var. Colac peste pupăză, portarul UTA-ei  avea să se accidenteze grav și a fost preluat de Ambulanță, între buturi făcându-și debutul Denis Mureșan. „Roş-albii” nu au acuzat șocurile și au avut puterea să întoarcă rezultatul în doar 3 minute. Stahl și-a trecut în cont „dubla” în minutele 39 şi 41, după ce de fiecare dată a fost excelent angajat de Hlistei, la prima reușită blondul mijlocaș făcând o fază de toată frumusețea.
UTA avea 2-1 la pauză şi se părea că totul decurge normal, pentru o calificare în optimile Cupei. Numai că mitanul secund a fost un adevărat coşmar. Afumaţiul a egalat repede repede, în minutul 49, prin Buduroi, care a înscris cu capul din 4 metri. Cu o apărare arădeană repetentă la fazele fixe şi mai ales la cornere, Dedu a marcat şi el cu capul pentru 3-2, în minutul 64. Conturile au fost total încheiate în minutul 72, când Scutaru a comis henţ în careu, dictându-se penalty şi eliminare pentru al doilea galben al utistului. Olariu a transformat de la punctul cu var pentru 4-2. UTA a terminat în genunchi şi a mai fost taxată o dată pe final, acelaşi Olariu marcând cu Adili în spate, pe contraatac. În prelungiri a fost eliminat şi Vasile de la gazde, pentru simulare şi al doilea galben.
UTA a pierdut cu un neverosimil 5-2 la capătul unei reprize secunde în care nu a avut nicio ocazie la poarta adversă şi se face încă o dată de râs în fotbalul românesc.
Formații oficiale:
Afumați: Marinescu – Onea, Robicek, Patriche, Perju – Olariu, Buduroi (75 Burlacu) – Tudorache (67 Vlada), Avram (79 Manole), Vasile – Dedu.
UTA: Barna (22 Mureșan) – Polgar (46 Adili), Ciucă, Scutaru, Asani – Prună, Tănase, Păcurar, Hlistei – Stahl (61 Strătilă), Florea.
Arbitri: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea) – Gabriel Stroe, Romică Bîrdeș (ambii din Pitești). Rezervă: Marius Chițu (Târgoviște)
Cartonașe roșii: Vasile 87 / Scutaru 72
Observatori FRF: Cornel Sorescu (Pitești), Adrian Mihalcea (București)