Național Sebiș a avut cel mai slab început de sezon dintre cele patru divizionare terțe arădene, cu doar un punct după două etape. Elevii lui Cojocaru au obținut și ei trei puncte în această etapă, una perfectă pentru echipele din județul nostru.
Prima parte a fost împărțită din punct de vedere al ocaziilor, dar cei care au reușit să înscrie au fost oaspeții: Ankomah a trimis înspre Szekely, care a înscris din cădere la colțul lung, iar scorul pauzei a fost 0-1.
Servantul de la primul gol a devenit marcator în minutul 64, Ankomah a profitat de o greșeală a portarului Lepădat și a mărit diferența, iar Sebișul părea că se îndreaptă spre un succes ușor. Dar finalul avea să fie plin de emoții: în primă fază, Haiduc a redus din diferență în minutul 83 cu o reluare din apropiere. Mai apoi, gazdele au forțat egalarea, totul culminând cu o bară în minutul 95.
Dar până la urmă s-a încheiat 2-1 și elevii lui Călin Cojocaru au obținut primul succes din acest sezon.
Galda: Lepădat – Schiau, Haiduc, Fulea, Trif – Frențiu, Lupșan, Bedelean (Cristea 60), Costea – Baghiu (Cioară 68), Moga (Sîrbu 60)
Sebiș: Horvat – Goșa, Pîslaru, Dumitrache (Moisi 54), Ciochină – Pintea, Ruță – Szekely (Mărgărit 77), Ankomah (Petculescu 81), Cl. Vereș – Enciu (Onțel 78).
Arbitri: Zoltan Szekely (Baia Mare) – Răzvan Soponar (Baia Mare), Cristian Mureșan (Cavnic)
Observatori: Teodora Albon (Cluj-Napoca), Teodor Biriș (Hunedoara)