trica44Pentru a patra oară în acest sezon, utiștii au simțit fiorii reci ai golului decisiv încasat în prelungiri. Sâmbătă dimineața, Deaconescu a fost cel care a adus tristețe și nervi în tabăra arădenilor. Eugen Trică a lovit cu pumnul plexiglasul băncii de rezervă „textiliste”, iar în fața presei a dat frâu dezamăgirii. „Așa ceva nu am mai văzut și nu am mai pățit niciodată și nici nu cred că o să mai pățesc vreodată ca antrenor. E un coșmar, ni se întâmplă același lucru la nesfârșit. Nu mai am cuvinte, lucrurile astea mi       s-au întâmplat în continuu de când am venit la Arad. Am primit gol pe final la Oradea, acasă, cu Târgu Mureș, Satu Mare și acum cu Vâlcea. Am scăpat cu Bistrița căci a apărat Horvat penalty, dar și cu Craiova am primit destul de târziu gol și încă în superioritate numerică. De ce nu am dat și noi măcar odată gol în aceste minute de final? Nici măcar nu am avut ocazii. Gândiți-vă unde era UTA cu toate punctele pierdute în minutele de prelungire ale meciurilor. Cred că undeva pe locurile 3-4 cu șanse de a ne bate la promovare” , a afirmat antrenorul „Bătrânei Doamne”.
Pe lângă vinovații din teren la faza fatidică („Nu trebuia George Neagu să lase jucătorul advers să centreze, iar cel care a marcat era liber. Asta e, dormim, cum am dormit tot timpul”), Trică a găsit și un alt „țap ispășitor”. „Ceva se întâmplă la clubul acesta, cineva nu mai trebuie să apară în viața lui pe aici și știți bine despre cine vorbesc. Toate astea de la el și oamenii lui pleacă, să ne lase, să dispară și să vină cineva cu adevărat potent financiar care își dorește cu adevărat să facă performanță la acest club plin de tradiție”, a mai declarat fostul internațional, cu referire clară la Adrian Marțian.