La sfârșitul săptămânii trecute, Arena Gloria din orașul nostru a găzduit Campionatul Național de Aruncări Lungi destinat juniorilor U18 și U16 precum și copiilor din categoriile C1 și C2.

Pe lângă onoarea găzduirii acestei competiții, am avut bucuria de a contabiliza patru medalii câștigate de tinerii atleți arădeni, dintre care trei au fost de aur.

La Juniori 2, Vanessa Oriaku (Gloria / Universitatea) a câștigat proba de suliță cu o aruncare de 46,82 metri. Tot la Juniori 2 însă la disc, Mihai Motorca (Gloria / CSM) a obținut tot medalia de aur, cu o aruncare de 51,88 metri. În sfârșit, al treilea titlu a fost obținut la C1, de Ovidiu Bălan (Gloria), în proba de aruncare a ciocanului (36,92 metri). În aceeași probă, Paul Traboc (Gloria) a obținut medalia de argint cu o aruncare de 28,62 metri.

Sportivii laureați sunt pregătiți de profesorii Constantin Miclea și Zoltan Szabo.

(foto: facebook/ClubulSportivGloriaArad)