O singură etapă a stat UTA Under pe locul 1 la întrecerea Elite Under 19. „Exilaţi” pe sinteticul de la Şega, fiindcă terenul din Sânicolau a fost pur şi simplu inundat duminică dimineaţă, „alb-roşii” nu le-au ţinut piept celor de la Pandurii Târgu Jiu, pierzând prima partidă acasă din actuala stagiune. Însă, victoria oltenilor a fost facilitată şi de erorile grave ale jucătorilor gazdă. Totuşi, gazdele au început bine, au ratat două ocazii mari prin Toma, dar au şi au luat avantaj pe tabelă din minutul 31. Toma a obţinut un penalty pe care tot el l-a transformat. A venit rândul lui Ţurcanu să rateze o oportunitate importantă, pentru ca în minutul 43, Cocîr să egaleze până la pauză cu o lovitură de cap. Fiindcă arădenii au continuat să joace cu ocaziile şi să facă cadouri în defensivă, oaspeţii au luat avans pe tabelă în minutele 53 şi 71, în urma reuşitelor semnate Cioiu (lovitură liberă indirectă din careu) şi Cojocaru (cap din 9 metri în plasa laterală). Golul de 2-3, înscris de Ţurcanu, a venit prea târziu (minutul 90+1) pentru ca UTA să mai scoată ceva din acest meci. „Unii m-au acuzat că am cri­ticat echipa după victoriile cu Ardealul şi ASC Poli atâta timp cât am câştigat şi am ajuns pe primul loc. Aş fi fost nebun să o fac dacă am fi avut un joc bun, dar s-a văzut limpede azi că avem destule probleme, în special la capitolul concentrare. Am greşit flagrant atât în atac, în faţa porţii adverse, cât şi în apărare. Două dintre goluri Pandurilor pur şi simplu le-am făcut cadou”, a menţionat Dan Oprescu, unul dintre tehnicienii UTA-ei Under 19, alături de Cristi Păcurar, Adi Ungur şi Vasile Sin.
UTA Under 19 a evoluat în formula: Mureşan – Iova (Gabor), Rogojan, Savin, Revesz – Pop (Copaci), Brănişteanu – Mager (Vasile), Toma, Mandache (Adam) – Ţurcanu.