Expediția de patru zile a „alb-albaștrilor” în orașul din Bănie
s-a încheiat cu o corecție suferită din partea „satelitului” prim divizionarei CSU Craiova. „Mânjii” lui Papură au avut mult mai multă calitate și chef de joc decât cei de la Filiași, în fața cărora lipovanii rămăseseră în picioare în intermediară (1-1).
Nici 5 minute nu a ținut perioada de tatonare, căci Țoiu a amenințat pentru prima oară poarta lui Iliescu cu un șut de la marginea careului. Mult mai periculos a fost Baicu înainte de a deschide tot el scorul în urma unui penalty destul de ușor acordat la duelul dintre Constantin și S. Popa. Era minutul 27, iar după alte 4 minute același Raul Baicu a făcut 2-0, după ce inițial Iliescu respinsese șutul său din 10 metri. Repriza s-a încheiat cu două lovituri libere ce nu s-au dus departe de cele două porți, autori Mihăilă, respective Vasiu.
Șoimii au avut un plus la capitolul posesie în debutul părții secunde, însă Bobonete a fost șomer. Apoi, în mintul 77 s-a risipit orice dubiu privind câștigătoarea. Angajat excelent în careu, Baicu a tras pe direcția lui Iliescu, însă mingea i-a revenit și apoi a ales un lob câștigător peste acesta. Singura mare ocazie lipovană s-a născut cu 9 minute înainte de ultimul fluier, atunci când Vasiu a făcut o cursă în forță de 50 de metri pe stânga, a centrat, dar Vasiu nu l-a putut bate din numai 4 metri pe Bobonete. Iar ca victoria gazdelor să fie și mai rotundă, în minutul 87, Mihăilă a driblat tot în careul lipovan și l-a executat pe Iliescu cu un șut puternic din 11 metri. 4-0, scor final.
CSU Craiova II: Bobonete – Borța, Ion (64 Juncu), Enache (78 Puțaru), Țoiu – Șerban, Dinu (62 Trancă), Trocan – Constantin, Mihăilă, Baicu (86 Markovic).
Lipova: Iliescu – Iova, Vasiu, Dulap, Filimon – Poiană, Jichici (38 Jichici), S. Popa (86 Tiponuț), D. Rusu (64 Deta) – Vasinc, Trabalka (78 Duță).
Arbitri: Marius Naidin (Pitești) – Mihai Ionescu (Suseni – Argeș), Șerban State (Curtea de Argeș).
Observatori FRF: Nicolae Răceală (Alexandria), Viorel Nicolescu (Videle-Teleorman)
* * *
Centrul Naţional de Pre­gătire Timişoara – Naţional Sebiş 2-3, Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Internaţional Băleşti 0-1, Gloria Lunca Teuz Cermei – ACSO Filiaşi 2-2 , CSM Lugoj – AFC Hermannstadt 2
6-1, CSM Şcolar Reşita – ACS Şirineasa 1-1, ACS Ghiroda – Millenium Giarmata 2-0, CS U Craiova 2 – Şoimii Lipova 4-0

15. Becicherecu Mic 23 0 2 21 6-105 -14

Etapa viitoare(4-5 mai): Filiași – Craiova, Lipova – Ghiroda, Giarmata – Reșița, Deva – Becicherecu Mic, Sebiș – Lugoj, Bălești – CNP, Hermannstadt II – Cermei, Șirineasa stă.