Echipa de pe malul Crișului Alb crește de la meci la meci, nu mai iartă pe nimeni și e singură în fotoliul de lider și după runda cu numărul 8. Vineri, Sebișul a obținut cel mai clar succes din actuala stagiune în fața unei echipe ce nu mai pierduse de o lună de zile la capătul unei partide în care a primit nu mai puțin de trei lovituri de pedeapsă. A valorificat doar două, însă chiar și așa avea să rotunjească tabela la 4-0.
Față de confruntările precedente, Călin Cojocaru a mutat cu Oiță în locul lui Stupu în centrul defensivei, iar fostul „pandur” chiar și-a făcut bine treaba. Vizi­tatorii au avut un start de meci ceva mai bun, cu o posesie superioară a balonului, dar cu o singură ocazie la șutul slab al lui Tătar. Minutul 23 avea să dezechilibreze partida. Gombar l-a faultat pe Cherecheș în careu, a fost eliminat de pe teren, iar Velici a transformat precis penalty-ul acordat de „centralul” Roșu. Automat raporturile de forțe s-au schimbat și 14 minute mai târziu sebișenii au mai primit o lovitură de la 11 metri. De data aceasta, Avramescu a tras telefonat, pe mijlocul porții, iar Căbuz a reținut fără probleme. Până la pauză, Susan nu a fost precis la finalizare în două rânduri. Mai întâi, a tras peste lângă poartă, iar apoi și-a plasat greșit lovitura de cap.
Actul secund a debutat în forță pentru Național. În minutul 47, Velici a fost culcat în careu de portarul Căbuz, iar Roșu a arătat din nou punctual cu var. A executat același Gelu Velici pentru 2-0. Același valoros atacant al sebișenilor a mai ratat două ocazii înainte de a realiza hattrickul. În minutul 81, un corner bătut de Mihuța a fost prelungit cu capul de Oiță până la Velici, care a deviat balonul în plasă din numai 5 metri. Showul gazdelor a continuat și, 4 minute mai târziu, scorul a luat proporții. Călin a pătruns pe stânga, a centrat, fundașul care l-a talonat a deviat balonul, Căbuz a fost păcălt și Susan, pe fază, a înscris dintr-un metru de la colțul scurt. 4-0, rezultat consemnat și la ultimul fluier al arbitrului.
Național Sebiș: Păduraru – Rosemblum (75 Dăruială), Oiță, Neacșu, Cherecheș – Avrămescu (55 Lazea), Mihuța – Rus (82 Stoian), Unguru, Susan – Velici.
Măgura Cisnădie: Căbuz – Popa (70 Cocoș), Matea, Vladu, Medeșan – Petrescu, Beza (70 Barbu) – Tătar, Gombar, Neguț (57 Nasta) – R. Bîrză (46 Ad. Radu)
Arbitri: Cătălin Roșu (Sălaj) – Ioan Cozorici (Zalău), Dănuț Costea (Satu Mare)
Observatori: Iulian Spătaru (Timișoara), Cătălin Pascanu (Cugir).