Cele două reprezentante ale României în Europa League au trecut de adversarele din Kazahstan, respectiv Armenia, în timp ce Universitatea Craiova a fost învinsă în Georgia și a părăsit competiția.
Prima care a intrat în competiție a fost FC Botoșani, la peste 3.000 de kilometri distanță de România, în Kazahstan. Moldovenii au deschis scorul prin Holzmann în minutul 25, după ce Pap reușise, în minutul 12, să apere o lovitură de la 11 metri.
La scurt timp, în minutul 31, formația gazdă a reușit să egaleze prin golul marcat de Mahlangu, fostul mijlocaș al lui Dinamo. Botoșani a replicat însă rapid, o acțiune frumoasă a fost finalizată excelent de Dugandzic cu un șut plasat.
În ciuda finalului cu emoții, FC Botoșani a reușit să mențină rezultatul și să meargă mai departe în competiție. Se va afla în urna a doua la tragerea la sorți din 31 august, printre posibilii adversari numărându-se, printre alții, Tottenham, Galatasaray, FC Copenhaga, Milan sau Rangers.
După o primă calificare a urmat și o dezamăgire. Vicecampioana României, Universitatea Craiova, a fost învinsă de repre­- zentanta Georgiei, Locomotive Tbilisi, care a reușit pentru prima dată în 7 participări să treacă de primul tur preliminar în cupele europene.
Șansele craiovenilor s-au năruit în repriza secundă, în decursul a patru minute, 57-61, când au încasat două goluri. Formația pregătită de Cristiano Bergodi a forțat revenirea pe final, a reușit să reducă din diferență prin Baiaram, în minutele de prelungire, și chiar a ratat o ocazie de a trimite partida în extra-time.
Însă rezultatul nu s-a mai modificat, iar parcursul european al Universității Craiova s-a încheiat prematur.
Locomotive Tbilisi – Universitatea Craiova 2-1 (Sikharulidze 57, Oulad Omar 61 / Baiaram 90+4)
Au evoluat: Pigliacelli – Vătăjelu, Acka, M. Constantin, Bancu-cpt. – Nistor (Baiaram, 77), Mateiu (Screciu, 67), Cicâldău – Bărbuț (Mihăilă, 61), Koljic, Ivan. Antrenor: Cristiano Bergodi
FCSB nu a dezamăgit în duelul cu armenii de la Shirak de pe Arena Națională. După un start ezitant, roș-albaștrii au reușit să se impună cu 3-0 și merg mai departe în competiție.
Olaru a fost cel care a deschis scorul în prima repriză, în timp ce Florin Tănase a mărit avantajul, după pauză, dintr-un penalty obținut de Florinel Coman. Pe final, Buziuc a marcat și el din pasa lui Panțîru.
FCSB va fi cap de serie la tragerea la sorți a turului 2 preliminar, programată pe 31 august. Partidele din următoarea fază se vor disputa pe 17 septembrie.
FCSB – Shirak 3-0 (Olaru 34, F. Tănase 65-pen., Buziuc 83)
Au evoluat: Vlad – Crețu, Miron, Cristea, Panțîru – Olaru, Ov. Popescu, F. Tănase (Vînă, 86) – Man (Moruțan, 78), Buș (Buziuc, 46), Coman. Antrenor: Anton Petrea
În preliminariile Europa League, turul 3 sau play-off, va evolua și CFR Cluj, eliminată de Dinamo Zagreb din drumul spre grupele Ligii Campionilor.