sevFormaţia spaniolă FC Sevilla a câştigat Liga Europa, după ce a învins, miercuri, cu scorul de 4-2, în urma executării loviturilor de departajare, echipa portugheză Benfica Lisabona, în finala disputată pe Juventus Stadium din Torino.
La finalul celor 90 de minute şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0. La loviturile de departajare pentru FC Sevilla au marcat Bacca, Mbia, Coke şi Gameiro, în timp ce pentru Benfica au înscris Lima şi Luisao. Cardozo şi Rodrigo au ratat.
FC Sevilla: Beto – Coke, Pareja, Fazio, Alberto Moreno – Carrico,          Mbia – Reyes (Marin ‘78, Gameiro ‘104), Rakitici, Vitolo (Figueiras ‘110) – Bacca. Antrenor: Unai Emery
Benfica Lisabona: Oblak – Maxi Pereira, Luisao, Garay, Siqueira (Cardozo ‘99) – Amorim – Sulejmani (Almeida ‘24), Gomes, Gaitan (Cavaleiro ‘119) – Rodrigo, Lima. Antrenor: Jorge Jesus