FCC Baschet UAV Arad a reușit să încheie sezonul 2020-2021 din Liga Națională de baschet feminin pe locul trei.

Echipa de baschet arădeană a câștigat și al doilea meci din finala mică împotriva celor de la Olimpia CSU Brașov, scor 87-73 (11-18, 26-11, 25-29, 25-15) și a cucerit medaliile de bronz și trofeul pentru locul trei.

Gruparea de sub Tâmpa a început mai bine confruntarea din Sala Polivalentă din Arad și a avut un avantaj de 7 puncte după primul sfert, 11-18. Galben-albastrele au oferit o replică solidă la reluare și astfel au reușit să își adjudece actul doi la o diferență de 15 lungimi. Astfel, tabela indica scorul de 37-29 după prima repriză, conform site-ului baschet.ro

În repriza secundă, adversarele arădencelor au micșorat diferența la doar 4 puncte înaintea sfertului decisiv, scor 62-58. Treptat, Aradul s-a distanțat și avea un avantaj de 12 puncte la jumătatea celui de-al patrulea sfert, scor 77-65. Formația de pe Mureș a controlat meciul până la final și a obținut o victorie convingătoare, scor 87-73, care a dat startul bucuriei în rândul echipei arădene.