Echipa lui Becali a reușit a doua victorie consecutivă cu antrenorul Toni Petrea la conducere, însă impresionant este faptul că FCSB a folosit în mare parte jucători tineri la meciul de la Mediaș.
FCSB a folosit zece jucători U21 în meciul cu Gaz Metan Mediaș, record pentru Liga 1 de când a fost introdusă regula U21. Jucătorii principali ai echipei s-au bucurat de câteva zile libere după ce au câștigat Cupa României și au reușit calificarea în preliminariile Europa League.
Cei 10 jucători U21 folosiți de Toni Petrea în Gaz Metan – FCSB sunt: Adrian Petre, Darius Olaru, Andrei Vlad, Olimpiu Moruţan, Cristian Dumitru, Gabriel Istrate, Ovidiu Perianu, Adrian Niță, Andrei Pandele, Alexandru Pantea.
FCSB a obținut prima victorie în campionat de la reluarea sezonului. Pe banca echipei roș-albaștrilor a fost Toni Petrea care a reușit să câștige cu echipa experimentală, chiar dacă a fost aproape să ia gol în minutul 1, la ocazia lui Ciocan.
Însă Vînă a reușit să deschidă scorul în minutul 21. Moruțan l-a pus în dificultate pe Pleșca, însă la cealaltă poartă Cardoso a nimerit bara.
Adrian Petre a ratat probabil una dintre cele mai mari ocazii din acest sezon, singur cu portarul, iar medieșenii au răspuns prin Chamed și Cardoso.
Meciul dintre Gaz Metan Mediaș – FCSB
s-a terminat 0-1, iar roș-albaștrii au urcat pe locul 4 în play-off și au obținut prima victorie de la reluarea sezonului, după 3 înfrângeri și două remize. Mediaș bifează a cincea înfrângere consecutivă.