Patronul FCSB-ului a ordonat ca echipa să se concentreze pentru campionat iar meciul de la Silkeborg să fie abordat fără mai mulți titulari dar chiar și așa, prezența în teren a numeroși jucători care au multe minute în campionat, este de natură să facă din acest 0-5 o oglindă bună pentru decăderea totală a fotbalul românesc. David Miculescu a fost pe teren și a comis un fault inutil și grosolan în propriul careu, provocând astfel penalty-ul care a dus scorul la 3-0 pentru gazde. Onoarea Superligii a fost spălată de campioana CFR, care a câștigat cu 1-0 la Praga, o mică surpriză dacă ținem cont de rezultatele de până acum din grupă. A fost o prestație clasică pentru Dan Petrescu, echipa sa speculând o oportunitate în finalul primei reprize, când Janga a marcat unicul gol al meciului. Eroul clujenilor a fost însă portarul Scuffet, care a avut mai multe parade salvatoare, care, alături de barele gazdelor au însăilat o nouă baladă pentru norocul lui cel supranumit Super Dan. Să vedem dacă această șansă îl va ține și luni la Arad (asta dacă va avea nevoie de așa ceva).

Am avut români și în Champions League; unul dintre ei a fost pe teren din postura de jucător, Ciprian Tătărușanu fiind titular în poarta lui Milan, din păcate într-o seară în care echipa sa a fost spulberată pe Stamford Bridge. Chiar dacă „Tătă“ n-a fost vinovat la niciunul dintre cele trei goluri primite, prestația sa a purtat pecetea nesiguranței. Tot pe teren a fost și Istvan Kovacs, care a condus la centru partida de la Madrid, dintre Atletico și Club Brugge, centralul român fiind martor la victoria surprinzătoare a belgienilor. De menționat că din nou Kovacs i-a arătat cartonașul galben lui Diego Simeone, pentru proteste. Tot la Madrid a fost și arădeanul Ovidiu Hațegan, însă, evident, nu pe teren ci în camera VAR, unde a supravegheat din fața monitoarelor, evenimentele din Rela Madrid – Șahtior Donețk. În sfârșit, Ștefan Radu a fost rezervă neutilizată în remiza albă obținută de echipa sa în deplasare la Graz.

În ceea ce privește celelalte rezultate, sunt de remarcat în Champions League, dezlănțuirea napoletanilor la Amsterdam, unde le-au administrat celor de la Ajax un scor de dimensiunile unui set de tenis, victoria Interului pe teren propriu în fața Barcelonei, la capătul unui meci cu multe controverse în ceea ce privește arbitrajul dar și galopul de sănătate al Borussiei Dotmund la Sevilla. În Europa League, după ce a bătut în campionat pe Inter în deplasare, Roma a cedat pe teren propriu în fața spaniolilor de la Real Betis iar Steaua Roșie a dezintegrat-o pe Ferencvaros într-un adevărat derby al estului.