1465326_915330258482822_7537328970162425184_nColumbienii erau deja calificaţi înaintea acestei partide şi îşi puteau perimite chiar un eşec împotriva japonezilor. În timp ce „samuraii albaştri” doar printr-un miracol puteau obţine calificarea mai departe. Columbienii şi-au respectat statutul de favorită şi au obţinut victoria. Primul gol a fost marcat în minutul 17 prin Cuadrado din penalty, după ce Konno îl faultează în careu pe Ramos. La ultima fază a primei reprize japonezii reuşesc să egaleze prin Okazaki, acesta înscrie cu o lovitură de plasată chiar lângă bară. În minutul 55, Jackson Martinez readuce reprezentativa sud-americană în avantaj, cu un șut din careu, la colțul lung, din pasa lui James Rodriguez. În minutul 82 Jackson Martinez realizează dubla, iar tabela este închisă de James Rodriguez care punctează cu un lob frumos. Aşadar Columbia termină grupa pe primul loc şi o va întâlni în optimi pe Uruguay, iar japonezii pleacă acasă cu un singur punct.

ECHIPELE DE START

Japonia: Kawashima – Uchida, Yasuyuki Konno, Yoshida, Nagatomo – Makoto Hasebe, Aoyama – Kagawa, Keisuke Honda, Okazaki – Okubo;

Antrenor: Alberto Zaccheroni;

Columbia: Ospina – Arias, Valdez, Balanta, Armero – Cuadrado, Mejia, Guarin, Quintero – Jackson Martinez, A. Ramos;

Antrenor: Jose Pekerman.

Cealaltă partidă a grupei s-a dovedit a fi extrem de interesantă şi totodată decisivă. Grecii aveau neapărată nevoie de victorie şi de o victorie a columbiei în celălalt meci. În timp ce evorienii erau mulţumiţi şi cu un rezultat de egalitate pentru a merge mai departe, însă grecii au obţinut o calificare istorică în minutele de prelungire. Partida începe foarte bine pentru eleni şi deschi scorul în minutul 42 prin Samaris. În minutul 74 ivorienii egalează prin Wilfred Bony, care înscrie cu un şut la colţul scurt din careul elen, iar în minutele de prelungire când nimeni nu se mai aştepta grecii primesc lovitură de la 11  metri. Atacantul elen Samaras s-a împiedicat de ivorian, a căzut în careu, iar arbitrul dictează eronat lovitură de pedeapsă. Elenii înscriu prin Samaras şi Grecia se califică pentru prima dată în faza optimilor în istoria mondialelor, iar ivorienii au ratat şi ei o calificare istorică în faza optimilor.

Grecia: Karnezis – Torosidis, Manolas, Sokratis, Holebas – Maniatis, Christodoulopoulos, Kone – Karagounis, Samaras, Salpingidis
Antrenor: Fernando Santos

Coasta de Fildeș: Boubacar Barry – Aurier, Kolo Toure, Bamba, Boka – Serey Die, Yaya Toure, Tiote – Gervinho, Drogba, Kalou
Antrenor: Sabri Lamouchi

Clasament final:

1. Columbia 9p 9-2,     2.Grecia 4p 2-4,     3.Coasta de Fildeş 3p 4-5,      4. Japonia 1p 2-6