Round of 16 - Netherlands vs MexicoReprezentativa Olandei, vicecampioană mondială en-titre, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, cu scorul de 2-1 (0-0), selecţionata Mexicului, într-un meci disputat la Fortaleza în optimile competiţiei.
Pentru Olanda au marcat Sneij­der ‘88 şi Huntelaar ‘90+4 (penalti), iar pentru Mexic a înscris Giovani dos Santos, în minutul 48.
Olanda: Cillessen – Verhaegh (Depay ‘56), De Vrij, Vlaar, Blind – Kuyt, De Jong (Martins Indi ‘9) – Wijnaldum, Sneijder, Van Persie (Hun­telaar ‘76), Robben. Selecţioner: Louis van Gaal
Mexic: Ochoa – Aguilar, Rodri­guez, Marquez, Moreno (Reyes ‘46), Layun – Herrera, Salcido, Guardado – Peralta (Hernandez ‘75), Dos Santos (Aquino ‘61). Selecţioner: Miguel Herrera
Cartonaşe galbene: Aguilar ‘69, Marquez ‘90+2, Guardado ‘90+3
Arbitri: Pedro Proenca (Portugalia) – Bertino Miranda (Portugalia), Jose Trigo (Portugalia) – Carlos Vera (Ecuador).
La acest meci a avut loc prima pauză de hidratare oficială, în mi­nutul 30, iar a doua pauză în mi­nu­tul 75.
În sferturile de finală, Portocala Mecanică va întâlni învingătoarea din meciul dintre Costa Rica şi Grecia, meci ce s-a dis­putat aseară, după închiderea ediției.