Sezonul 2020-2021 al eşalonului secund a debutat sâmbătă, când s-au disputat cinci partide şi a continuat a doua zi, cu meciul de la Târgu Jiu, care a adus-o pe Fotbal Club Rapid pe locul 1.
Debutul noului sezon a fost unul cu puţine goluri, sâmbătă fiind consemnate doar cinci în cele cinci partide disputate, în condiţiile în care alte două meciuri nu au mai avut loc. Singura întâlnire programată duminică a ridicat media etapei, cu cele patru goluri consemnate pe tabela de marcaj, runda inaugurală mai având de disputat câte un meci în zilele de luni şi marţi.
Trei dintre cele cinci echipe care au evoluat în sezonul trecut al celui de-al treilea eşalon au fost programate să joace sâmbătă, însă doar una singură a debutat cu dreptul. Unirea Slobozia, revenită în eşalonul secund după cinci ani, a dat lovitura în faţa unei echipe care s-a luptat în sezonul trecut pentru promovarea în Liga 1. Unicul gol al partidei a venit în primul minut de prelungire al reprizei secunde, atunci când Muscă a trimis în poartă, din careul mic, cu capul, un balon centrat dintr-o lovitură liberă de la 30 metri lateral.
Clasamentul etapei după primele şase meciuri disputate
CSM Slatina şi Comuna Recea au început identic noul sezon cu un eşec la limită, scor 0-1. Dacă slătinenii au pierdut pe final meciul cu Dunărea Călăraşi, cu un gol primit în minutul 82, autor Vali Alexandru, în schimb maramureşenii au pierdut duelul cu Csikszereda după ce au ratat un penalty. Oaspeţii au deschis scorul prin Bara (30), iar Micaş nu a reuşit să îl învingă de la punctul cu var pe debutantul Rybánsky (57), portarul slovac de 35 de ani al ciucanilor intuind direcţia şutului.
Fotbal Club Rapid a reuşit scorul rundei
Ziua de sâmbătă a mai cuprins şi două remize, una albă şi una cu câte un gol de echipă. ASU Poli şi CS Mioveni au fost protagonistele meciului fără goluri, în timp ce duelul dintre SCM Gloria Buzău şi Concordia Chiajna s-a terminat 1-1. Ca şi în ultimul meci disputat la Buzău între cele două echipe, Gloria a marcat după o eroare incre­dibilă a portarului advers, eroul negativ fiind acum Alexandru Costache. Ilfovenii au egalat după doar zece minute prin proaspăt transferatul Llullaku, care a stabilit scorul final al meciului, după doar un sfert de oră de joc.
Duminică, la Târgu Jiu, Fotbal Club Rapid a condus la pauză cu 1-0 prin reuşita lui Sefer, care a înscris cu un şut din afara careului. Două penalty-uri în interval de şapte minute au adus câte un gol pentru fiecare echipă, Paraschiv, respectiv Hlistei, reuşind să înscrie deşi ambii portari au fost pe minge. Golul lui Benzar din minutele de prelungire a trimis pe Fotbal Club Rapid în fotoliul de lider al competiţiei după primele două zile din noul sezon.