ineubmMultă lume susține că FC Baia Mare etalează cel mai frumos fotbal dintre competitoarele play-offului seriei a V-a a Ligii a III-a, însă cel puțin la Ineu moroșenii au fost de nerecunoscut. E drept, le-au lipsit destui fotbaliști, care – probabil – au fost menajați în vederea vizitrelor celor de la Sebiș și Pâncota în Dealul Florilor. Cu Flavius Băd în zi de gol, zărăndanii au prăpăd sâmbătă seara pe „Centralul” ineuan.
Conform așteptărilor, s-a jucat
deschis încă din start, cu garda jos, iar tabela s-a modificat repede.  În minutul 15, Băd a primit o minge în adâncime, s-a desprins din marcajul lui Toma și a trimis printr-o scăriță în plasă. Băimărenii au egalat rapid, în minutul 22, prin șutul de la 25 de metri al lui Giurgiu. Ineul nu a  acuzat deloc șocul golului marcat de moroșeni și au continuat să fie „vioara” întâi. Prin urmare, nu a trecut mult timp până la reușita cu numărul doi al gazdelor. În minutul 34, Francescu a fost cel care a marcat cu capul după o acțiune colectivă, însă scorul pauzei avea să fie 3-1. Băd a reușit dubla cu un șut plasat după o pasă a aceluiași Francescu, iar rezultatul putea fi și mai rotund dacă Alin Drăgan nu rata de două ori din poziție de singur cu portarul, iar aceluiași Băd nu i s-ar fi anulat eronat un gol.
Primele 20 de minute ale reprizei secunde au fost lipsite de evenimente la Ineu. Mulțumiți de rezultatul înregistrat pe tabelă, zărăndanii nu au mai forțat atacul, preferând să-și aștepte adversarii așezați pe două linii la 30-40 de metri de poarta lui Cioară. Perioada de acalmie a luat sfârșit în minutul 66, cu golul de 4-1. Necșulescu l-a găsit excelent pe Băd în careu care a trimis la rădăcina barei, pe colțul lung: 4-1. Chiar dacă Deac a revitalizat atacul formației sale de la intrarea pe gazon, moroșenii nu l-au mai învins pe Cioară. Ba, mai mult, în ultimul minut de joc, Tomuț a marcat dintr-o lovitură de la 11 metri obținută tot de el. Ultimul fluier i-a găsit pe zărăndani la 4 goluri în fața unui adversar considerat foarte incomod înainte de meci, dar care s-a dovedit a fi blazat.
Ineu: Cioară – Cornea, Nicolau, Țoca, Tătar – Georgiu, Bier, Francescu, Necșulescu – Băd, Drăgan. Au mai jucat: Talpaș, Voștinar, Iambor, Tomuț
Baia Mare: Iura – Urs, Toma, Pop, Duruș – Barbuloviciu, Pomean, Răduneață, Morar – Giurgiu, Mureșan. Au mai jucat: Deac, Gherghel, Bota.
Arbitri: Dorian Barzuca (Lugoj) – Cristian Drăguț și Patricia Samsudean (Timișoara). Observatori FRF: Dan Miholcea (Bocșa) și Florin Mierea (Timișoara)