utamioDupă trei deplasări încheiate cu același deznodământ: 0-4, juniorii republicani A, întăriți cu șase fotbaliști de la prima echipă, au debutat și în fața arădenilor. Din păcate, numărul acestora din urmă a fost dezolant de mic, în ton cu ultimele audiențe la meciurile clubului controlat cu mult tupeu de Adrian Marțian. Băieții lui Gaica au făcut o partidă bunicică în special în prima parte, după care experiența și puterea fizică a Mioveniului și-a spus cuvântul.
Gaica și-a așezat echipa într-un sistem de joc 4-2-3-1, în care și-au găsit loc și fotbaliștii din circuitul primei echipe, Florin Ardelean, Nicolae Oltean, Alex Gornic, Florin Lazea și Ovidiu Popescu. În rest, tehnicianul și-a aruncat în luptă elevii de la grupa de republicani, inclusiv pe portarul Stanciu, care l-a lăsat pe bancă pe seniorul Horvat. Dincolo, re­ve­nit la dispoziția staffului teh­nic după etapa de absență, Năstăsie l-a acompaniat pe Ayza în ofensivă.
Partida a început sub semnul echilibrului. Tinerii „textiliști” au stat foarte bine în teren, au blocat spațiile din fața careului propriu și au mers pe cartea contraatacului. La unul dintre acestea, Popescu a scăpat pe dreapta, dar pasa pentru Trabalka l-a găsit pe singurul fundaș al vizitatorilor repliat în sprijinul portarului. După exact 15 minute, Kevin Trabalka a inventat un șut lobat de la 20 de metri, iar Octavian Popescu a respins cu dificultate. Deși după minutul 20 au început să domine teritorial, argeșenii nu au produs nicio fază periculoasă la buturile arădene. În schimb, Simion l-a întrebuințat pe Popescu cu un șut de la 15 metri după deschiderea lui Farcaș. La o fază ce nu anunța nimic, Teodora Albon a dictat destul de ușor penalty la duelul dintre Gornic și Năstăsie. A. Popa a trimis tare la colț, Stanciu s-a întins, dar nu a putut evita golul: 0-1 (min. 39). Trei minute mai târziu, „alb-roșii” au cerut și ei penalty. O. Popescu l-a angajat în careu pe Trabalka, B. Stoica a pus mâna pe atacantul arădean, acesta a finalizat slab din cădere slab, iar „centralul” a lăsat jocul să continue.
Repriza a debutat cu șutul pu­ternic al lui O. Popescu de la 25 de metri exact pe direcția tizului său dintre buturile Mioveniului. La faza imediat următoare, în minutul 53, s-a făcut 0-2. Chețan a centrat de pe stânga, iar Ayza a înscris cu capul de lângă Oltean. Imediat, arădenii au încercat să revină în joc, însă șuturile de la distanță ale lui Oltean și Farcaș nu l-au putut păcăli pe Popescu. Pe o contră, Ayza a trecut pe lângă golul trei, pe care, însă, l-a găsit Biceanu cu un șut de la 35 de metri ce s-a oprit în vinclul porții lui Stanciu. Același mijlocaș al Mioveniului a mai tras odată periculos din alergare, dar de data aceasta portarul de 15 ani al UTA-ei a respins de la colțul scurt. Și Năstăsie a trecut pe lângă golul patru cu o lovitură de cap din 6 metri după centrarea lui Popa, pentru ca acesta din urmă să șuteze în plasa laterală la ultima fază a jocului. S-a terminat 0-3, iar arădenii sunt la un meci de retrogradarea matematică în Liga a III-a.
UTA: Stanciu – Bocșa, Fl. Ardelean, Gornic, Oltean (MIN. 77 – M. Ardelean) – Lazea, Dan – Popescu, Simion (min. 66 – Denuț), Farcaș (min. 81 – Macovei) – Trabalka. Antrenor: Sandu Gaica
Mioveni: O. Popescu – Cotigă, Bg. Stoica, Cip. Negoiţă, Cheţan – A. Popa, Biceanu, Al. Răuţă (min. 46 – Olteanu), Galan (min. 71 – Iordache) – Ayza (min. 81 – Burghel), Năstăsie. Antrenor: Marius Stoica
Arbitri: Teodora Albon (Cluj) – Iulius Timar (Marghita) și Ferencz Tunyogi (Zalău). Rezervă: Răzvan Drăgoi (Timișoara).
Cartonașe galbene: Chețan – min. 63, Stoica – min. 65
Observatori FRF: Ioan Onicaș (Zalău) și Florin Mierea (Timișoara)