news_1304459_news_id_mmid Această confruntare s-a disputat pe Estádio Beira-Rio din Porto Alegre, ora 22,00, ora României.

Francezii au prima mare ocazie de gol în minutul 15. Lovitură liberă de pe partea dreaptă, centrare în careu, Bengtson respinge mingea ciudat până la Matuidi, iar şutul acestuia loveşte transversala. În minutul 23 francezii mai irosesc încă o ocazie mare de gol, Evra centrează de partea stângă, Griezmann a reluat cu capul din colţul careului mic, dar execuţia acestuia a lovit din nou transversala. În minutul 43 penalty pentru Franţa. Palacios îl faultează pe Pogba în careu, iar arbitrul indică punctul cu var, hondurianul primeşte al doilea cartonaş galben, primul primindu-l în minutul 27 după o încăierare cu acelaşi Pogba. Benzema transformă fără probleme lovitura de la 11 metri. Minutul 44 Franţa – Honduras 1-0, acesta fiind scorul primei reprize. Franţa îşi măreşte avantajul imediat după pauză. În minutul 48 Benzema a reluat cu latul din colţul careului mic, la colţul lung, mingea din bară a ricoşat la Valladares, acesta a încercat să respingă, dar mingea a depăşit linia porţii. Peste doar 6 minute Valladares, intervine providenţial la şutul lui Benzema din 8 metri. După numeroasele ocazii de gol pe care le-au avut „cocoşii galici”, în minutul 71 se face 3-0, acelaşi Benzema a reuşit să înscrie din nou printr-un şut din interiorul careului. Rezultat final Franţa – Honduras 3-0

ECHIPELE DE START

Franța: Lloris – Debuchy, Varane, Sakho, Evra – Cabaye – Valbuena, Pogba, Matuidi, Griezmann – Benzema.
Selecționer: Didier Deschamps.

Honduras: Valladares – Beckeles, Bernardez, Figueroa, Izaguirre – Najar, Palacios, Garrido, Espinoza – Bengtson, Costly.
Selecționer: Luis Suarez