10259241_10152459197668762_8617408835521787590_o„Cocoşii galici” s-au calificat în sferturile de finală după ce au învins astăzi la Brasilia cu mari emoţii reprezenativa Nigeriei scor 2-0, după ce africanii au dominat o mare parte din repriza secundă, dar experienţa francezilor şi-a spus cuvântul. Primul gol al partidei a fost marcat de Paul Pogba, acesta a deschis scorul cu o lovitură de cap, după ce portarul a ieşit pe sub o centrare din corner. Francezii au închis tabela în al doilea minut de prelungire,  Yobo înscrie în proprie poartă, după o centrare pe jos, venită de pe dreapta, pe lângă care trecuse și Griezmann. Mingea a trecut pe sub Enyeama, ieșit și el în întâmpinarea mijlocașului ofensiv francez. Aşadar Franţa este a doua echipă calificată de pe continentul european după Olanda, iar Nigeria ratează şansa de a se califica în sferturi, după ce în precedentele două tentative au fost stopaţi tot de echipe din Europa. În 1994 au fost eliminaţi de Italia, iar în 1998 au fost eliminaţi de Danemarca.

ECHIPELE DE START

Franţa: Lloris (c) – Debuchy, Varane, Koscielny, Evra – Pogba, Cabaye, Matuidi – Valbuena, Benzema, Giroud;
Rezerve: Ruffier, Landreau – Sakho, Cabella, Griezmann, Mavuba, Mangala, Sagna, Digne, Sissoko, Remy, Schneiderlin;
Selecţioner: Didier Deschamps;

Nigeria: Enyeama – Ambrose, Yobo (c), Oshaniwa, Omeruo – Odemwingie, Mikel, Onazi, Musa – Emenike, Moses;
Rezerve: Ejide, Agbim – Uzoenyi, Gabriel, Egwuekwe, Odunlami, Oboabona, Azeez, Nwofor, Uchebo, Ameobi, Babatunde;
Selecţioner: Stephen Keshi;