Sorții au vrut ca, poate, principalele candidate la promovarea în Liga 3-a să se „dueleze” încă din runda cu numărul doi. Pecica ajungea la Chișineu Criș fără două piese de bază, A. Ponta și R. Fritea și cu toate astea a ținut în șah formația cu cel mai mare buget din primul eșalon județean. Diferența pe tabelă s-a făcut spre final, iar trupa lui Muzsnay confirmă, deocamdată, așteptările.
Oaspeții și-au pus în gardă adversarii încă din start. Mai precis, în minutul 7, Măgulean a tras violent în transversală, pentru ca replica „alb-albaștrilor” să se lase puțin așteptată. De abia în minutul 23, Cigan a reluat puțin pe lângă vinclu centrarea lui Ciornei. Dar, după exact o jumătate de oră de joc, cei care au deschis tabela au fost vizitatorii. După un corner de pe stânga, mingea a fost recentrată în fața porții, unde R. Popa a pus pune corpul pentru: 0-1. Exact 7 minute au condus pecicanii, căci Cigan a pus capul la centrarea lui Gâlcă în 10 metri. Același jucător a scris concluzia primei părți cu un voleu ce s-a  dus puțin pe lângă.
A doua parte s-a cam jucat într-o singură direcție, spre poarta Progresului. Dar, bravul Rusu a l-a blocat la timp pe Modan, iar apoi șutul lui Clej. Ultima zvâcnire a „galben-albaștrilor” s-a născut în minutul 62, când Petrache cu capul peste poarta lui Mucha. Alte două ocazii ale lui Modan au anunțat golul descătușării. Acesta a căzut cu 5 minute înainte de final: Ciornei a centrat din corner de pe dreapta, Modan a reluat tare cu capul din 10 metri, Rusu a respins slab și Alin Pavel a reluat în plasă, din 6 metri, cu o foarfecă de senzație: 2-1! Nu s-a mai întâmplat nimic până la final și gazdele și-au păstrat toate puncte din „duelul” cu una dintre contracandidatele la locul 1.
Iată ce au avut de declarat cei doi antrenori:
Zsolt Muzsnay (Crișul): „Felicit echipa pentru atitudine si determinare. A fost un joc foarte bun, cu multe ocazii, faze de poartă și am reușit să revenim după golul primit la a doua ocazie a lor. În repriza a doua, Pecica nici nu a ajuns la poarta noastră, dar totuși este o echipă bună. Mai sunt câteva echipe la fel în Liga a 4-a, cu care ne vom lupta până la final pentru promovare”
Dorel Mutică (Pecica): „Nici noi, dar nici ei, nu putem avea un vârf de formă în etapa a doua. Pe o căldură sufocantă a fost – totuși – un meci bun, s-a jucat bine de ambele părți. Am luat goluri din faze fixe, știam că sunt periculoși la astfel de execuții, dar, din păcate, am făcut multe faulturi în preajma careului nostru. Avem pro­bleme în apărare, nu se poate să dea adversarul cu capul dintre fundașii noștri. Mă aștept la mai mult de la jucătorii vechi ai echipei, care sunt și experimentați. Suntem supărați după acest rezultat, dar vom lucra la corec­tarea erorilor din apărare și, de acum înainte, sper să nu mai ne prindă atât de descoperiți următorii adversari”, a explicat antre­norul Progresului.
Crișul: Mucha – Ciornei, Pavel, Maghici, Jude – Borșa, Clej, Teședan (59 Huțanu), Fl. Gâlcă – Modan, Cigan.
Pecica: Rusu – Petrache, Dolga (45 Coșa), Wild, V. Fritea – R. Popa, Matinescu (54 Șiclovan), Vasilca, Vlad – Arsene, Măgulean.
Arbitri: Tudor Jurcă – Casian Bălă, Andrei Pantea
Observatori AJF: Corneliu Tiulea, Andras Mako